HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyšetřovatelé už vědí, co způsobilo explozi s následným požárem v bioplynové stanici

Hasičští vyšetřovatelé mají jasno v příčině vzniku exploze s následným požárem v bioplynové stanici v Dětřichově u Moravské Třebové. Příčinou byla s největší pravděpodobností iniciace výbušné směsi výbojem statické elektřiny.

V úterý 4. května v 15.17 hodin do Dětřichova u Moravské Třebové vyjíždělo celkem 9 jednotek požární ochrany. Požárem byla zasažena jedna doskladňovací nádrž, a to již po zmiňované explozi. Silná plastová plachta umístěná na poškozené nádrži se rozletěla do asi stometrové vzdálenosti.  Při explozi byly zraněny 3 osoby, které se buď nadýchaly zplodin hoření nebo se popálily. Požár se podařilo hasičům zlikvidovat ve 20.28 hodin. Poté bylo nutné ještě za pomoci manipulátoru odstranit zbytky roztrhané plachty z poškozené nádrže. Zásah byl ukončen ve 22.30 hodin. Poté místo až do středeční ranní hodiny střežila dobrovolná jednotka hasičů.

Zásah byl náročný, a to i proto, že byl veden z výšky pomocí výškové techniky. Komplikací při zásahu byly silné poryvy větru, a navíc hasiči pracovali v prostředí s nebezpečím výbuchu (bioplyn). Toto nebezpečí přetrvávalo i v době, kdy se tu pohybovali vyšetřovatelé hasičů.

Škoda není stále přesně stanovena, pohybuje se mezi 1 až 2 miliony korun.

Požár bioplynové stanice jsme neřešili poprvé. U požáru, ale ne exploze, bioplynové stanice zasahovali hasiči 30. července 2013 v Litomyšli.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (4)

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (4) 

Detailní náhled

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (5)

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (5) 

Detailní náhled

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (6)

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (6) 

Detailní náhled

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (7)

bioplynka Dětřichov 4-5-2021 (7) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem