Institut ochrany obyvatelstva  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyšetřování výbuchu v rodinném domě v Šonově u Nového Města nad Metují

V úterý 25. června 2024 došlo v technické místnosti rodinného domu k výbuchu, který způsobil rozsáhlé poškození celého objektu. Naštěstí se v době události nikdo v domě nenacházel, a tak se incident obešel bez zranění. 

Vybuch v Sonove_1.JPG

Předběžná výše škody byla odhadnuta na 7 milionů korun. Příčina výbuchu je momentálně v šetření, ale první indicie naznačují, že by mohlo jít o technickou závadu na systému fotovoltaické elektrárny.

Naši vyšetřovatelé se přiklánějí k verzi, že příčinou výbuchu mohl být zkrat, následné hoření a exploze lithium-železo-fosfátových (LiFePO4) článků v bateriovém úložišti. Systém fotovoltaické elektrárny byl zakoupen po částech a smontován samotným majitelem domu. Byl plně funkční od září 2023.

Dům je po výbuchu v tak špatném stavu, že vyšetřovatelům nebyl povolen přístup do vnitřních prostor ani do okolí budovy, což značně komplikuje vyšetřování. Na fotografii je patrné bateriové úložiště obsahující 2 x 16 článků, z nichž minimálně tři byly poškozeny explozí.
Incident v Šonově u Nového Města nad Metují upozorňuje na rizika spojená s instalací a provozem fotovoltaických systémů, zejména pokud nejsou montovány profesionálně.

Vybuch v Sonove_2.JPG


Vloženo: 26. 6. 2024 | Aktualizace: 26. 6. 2024 | Email: spisovna.ilb@hzscr.cz

vytisknout  e-mailem