HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyprošťování ve Velkých Pavlovicích skončilo

Pondělí 5.8.2019 - Dnes večer jsme ukončili zásah ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Mladíka zavaleného na dně studny se podařilo najít. Svým zraněním však podlehl. Náročný zásah trval přibližně 57 hodin a postupně se do něj zapojilo na 100 zasahujících. 

předchozím článku jsme vám popsali situaci do nedělního večera.

V pondělí na místě zásahu pracovalo přes 20 hasičů a v práci pokračovali také báňští záchranáři. Celkově se tak do akce během tří dnů zapojilo přibližně 100 zasahujících.

Dnes ráno se podařilo překonat betonový blok, který komplikoval sestup níž do studny. Zásah uvnitř studny byl velmi náročný a také nebezpečný. Po zapažení byl uvnitř prostor menší než metr na metr, ve kterém se mohl pohybovat pouze jeden člověk. S pomocí sacího bagru Záchranného útvaru HZS ČR se dařilo pomalu a postupně odsávat zeminu a kameny. Některé kusy sutin však museli hasiči a báňští záchranáři ručně vybírat ven.

Kolem 13. hodiny již byli zasahující v devíti metrech a asi o dvě hodiny později dosáhli do hloubky 9,5 metru. Podle dostupných informací měla mít studna 10 až 11 metrů. V podvečer se podařilo mladíka v přibližně desetimetrové hloubce najít a následně také vyprostit ze studny ven. Lékař u něj již mohl pouze konstatovat smrt.  

Než se zavaleného mladíka podařilo vyprostit, trval zásah téměř 55 hodin a to bez přestávky. Hasiči se střídali tak, aby vyprošťování nemuselo být přerušeno.  Dobrovolní hasiči kromě jiných činností zajistili týlový prostor, kde si mohli zasahující odpočinout a občerstvit se.

Zásah ve Velkých Pavlovicích byl opravdu výjimečný a to nejen v jihomoravském, ale zřejmě i v celorepublikovém měřítku. Prokázala se u něj mimo jiné schopnost rychle aktivovat potřebné složky napříč republikou. Touto cestou bychom proto chtěli poděkovat všem, kteří se do akce zapojili, zvláště pak kolegům ze Záchranného útvaru HZS ČR a především záchranářům z Báňské záchranné služby Kladno-Libušín a Moravských naftových dolů Hodonín, kteří se zapojili do náročných prací uvnitř studny a kromě enormního nasazení přispěli i svými znalostmi z práce v podzemí.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

Odkazy do noveho okna

IMG_9549

IMG_9549 

Detailní náhled

IMG_9546

IMG_9546 

Detailní náhled

IMG_9535

IMG_9535 

Detailní náhled

IMG_9524

IMG_9524 

Detailní náhled

20190805_130636

20190805_130636 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem