HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výcviku se účastnil kynolog z HZS Pardubického kraje se psem Maxem , který je vycvičen na vyhledávání osob ze sutin

Záchranný tým hasičů cvičil v sutinách na Slovensku. 

Téměř čtyři desítky příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a dalších záchranných složek, členů specializovaného záchranného a vyhledávacího týmu USAR (Urban Search And Rescue), absolvovaly tento týden (úterý až čtvrtek 20.-22.11.2018) třídenní nepřetržitý výcvik na Slovensku v okolí města Turany (Žilinský kraj). Předcházela mu od pondělka teoretická příprava členů vyhledávacího týmu, včetně procedur potřebných pro vyslání týmu do zahraničí.

K dispozici měl tým deset vozidel, a především speciální prostředky pro vyhledávací a záchranné práce, mezi jinými elektronické vyhledávací zařízení, např. endoskopickou (štěrbinovou) kameru, echolokátor či inklinometr, což je senzor pro hlídání stability konstrukcí. Hasiči rovněž využívali vyprošťovací zařízení a stabilizační sady a další technické vybavení.

Pod dohledem dvou trenérů z HZS MSK, kteří prošli speciálním výcvikem v zahraničí, se záchranáři zaměřili na vyhledávání a vyprošťování osob ze staticky narušených a zřícených budov, sutin a závalů zeminy. Cvičení bylo koncipováno jako poskytnutí záchranářské humanitární pomoci sousednímu státu, který byl postižen rozsáhlým zemětřesením.

Do výcviku bylo zapojeno pět kynologů se speciálně vycvičenými psy na pátrání po osobách v sutinách – dva ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, dva z HZS Libereckého kraje, pátý byl z HZS Pardubického kraje. Společně s nimi jeli na Slovensko i lékař Úrazové nemocnice Brno a statik z HZS Libereckého kraje.

Obdobný výcvik v rámci projektu Evropské unie „Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR“ absolvoval na Slovensku (Orava) v první polovině listopadu 2018 druhý záchranný tým HZS MSK, zaměřený na záchranu osob z vodní hladiny pomocí člunů - WASAR (Water Search And Rescue).

Projekt EU se zaměřuje na zvyšování odborné úrovně a připravenosti členů vyhledávacích a záchranný odřadů HZS MSK, které jsou určeny pro vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov (USAR odřad) a pro vyhledávání a záchranu osob za pomocí lodí (WASAR odřad). 

Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.  

(HZS MSK)

Odkazy do noveho okna

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (1)

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (1) 

Detailní náhled

vycvikUSARzemetreseniSlovensko (2)

vycvikUSARzemetreseniSlovensko (2) 

Detailní náhled

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (4)

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (4) 

Detailní náhled

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (8)

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (8) 

Detailní náhled

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (9)

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (9) 

Detailní náhled

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (11)

vycvikUSARodjezdnaSlovensko (11) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem