HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výcvik hasičů s leteckou hasičskou službou

Ve čtvrtek 26. dubna 2012 se od 15 hodin na letišti v Šumperku uskuteční výcvik hasičů s leteckou hasičskou službou.  

Požáry lesních a travnatých porostů patří z hlediska podmínek lokalizace a likvidace požáru k nejsložitějším. Velmi často je plocha požárů rozsáhlá, těžko přístupná a hašení samotné je charakteristické nedostatkem vody
a nedostatečným množstvím hasičů a jejich techniky na místě požáru. Nepřístupnost místa požáru bývá způsobena, přes rozvinutou síť lesních cest, především nedostatečnou únosností terénu a dalšími terénními
podmínkami (svahová nedostupnost pro jednotlivé druhy požární techniky aj.). Využívání letecké techniky k hašení lesních požárů je dáno především snahou zpomalit nebo zastavit šíření požáru v co nejkratší době.

Letecké hašení je využíváno především v případech, kdy lze jen omezeně použít standardní postupy zdolávání lesních požárů. Včasná aplikace hasební látky leteckou technikou, i když v nedostatečné intenzitě, značně zkrátí dobu nutnou k omezení a vlastní likvidaci lesního požáru.

Letecká hasičská služba je systém, prostřednictvím něhož Ministerstvo zemědělství ČR, ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR a s využitím letadel Letecké služby Policie ČR a soukromých provozovatelů letecké techniky zabezpečuje hlídkovou a hasební činnost v lesích ve správě státního podniku Lesy ČR a většiny soukromých vlastníků.

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Územní odbor Šumperk, každoročně organizuje výcvik hasičů s leteckou hasičskou službou. Vzhledem k současným možnostem se tento výcvik letos uskuteční pouze na jednom místě a v jednou termínu.

Výcvik proběhne za účasti jak profesionálních, tak i předurčených dobrovolných hasičů z okresu Šumperk. Současně na zhlédnutí tohoto zajímavého a neobvyklého výcviku zveme i veřejnost.

Údaje k plánovanému výcviku
Termín: čtvrtek 26. duben 2012, 15:00 - 18:00 hod.
Místo: Letiště Šumperk
Aktivní účast: HZS OL, Územní odbor Šumperk + předurčené jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí; Letecká služba Policie ČR (vrtulník typu Bell 412 HP + bambivak); Letecká hasičská služba - Stanice Žamberk (schválené letadlo pro hašení)
Rozsah výcviku:
- seznámení se s technikou, postupy a bezpečností práce; nácvik plnění;
- ukázky odhozů při hašení

 


Vladimíra Hacsiková / tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem