Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výběr ze zásahů měsíce října

17. 11. 2022 (MF) - Stejně jako září, i říjen byl, co se týče výskytu velkých požárů, mírnější. Zato pestřejší byly zásahy technické. Čtyři tisíce tun uhlí museli překládat a přitom ochlazovat hasiči z Moravskoslezského kraje. Jednotky z královéhradecké stanice si zase vyzkoušely, jak obtížně se odstraňuje ze silnice rozsypané těsto. Pejska z hořícího domu zachraňovali jihomoravští hasiči na Tišnovsku. Čtyřnohý pacient dostal kyslíkovou terapii. 


Noční požár chaty v Kamenném Přívozu

Ve čtvrtek, 6. října 2022, necelou čtvrthodinu před jednadvacátou hodinou přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o požáru chaty v Žampachu, části obce Kamenný Přívoz v okrese Praha-západ. 

SČK_Požár chaty v Kamenném Přívozu_hasiči hasí hořící budovu z venku.jpgJelikož volající uvedl, že vidí velké plameny a domnívá se, že požárem je zasažena chata, vyslal operační důstojník na místo profesionální hasiče z Jílového spolu s dobrovolnými hasiči obcí Kamenný Újezdec, Krhanice a Lešany.

První jednotka, která dorazila na místo, potvrdila, že požárem je zasažena jednopatrová chata o půdorysu 7x8 metrů. Zároveň velitel zásahu požádal o vyslání dalších cisteren k události. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachU a k požáru zamířily dobrovolné jednotky obcí Hradištko, Jílové u Prahy, Okrouhlo a Těptín.

Hasiči ke zdolání plamenného hoření nasadili několik vodních proudů a krátce po půl jedenácté se jim podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být nahlášena jeho lokalizace. Uvnitř budovy byla nalezena osoba bez známek života. Hodinu po úspěšném lokalizování požáru byl poplachový stupeň snížen na základní a některé jednotky se vrátily na své základny. K zachování akceschopnosti pro případ dalšího výjezdu držela dobrovolná jednotka obce Dolní Jirčany zálohu na vlastní zbrojnici.

Příčina požáru a výše škody jsou předmětem dalšího vyšetřování, které bude probíhat v pátečních dopoledních hodinách.

https://www.hzscr.cz/clanek/nocni-pozar-chaty-v-kamennem-privozu.aspx


 

Požár v zemědělském družstvu v Kunvaldu

15. října 2022

Od sobotního odpoledne zasahují jednotky hasičů u požáru v zemědělském družstvu v Kunvaldu na Orlickoústecku. Uvnitř byl ustájen dobytek. Ten se podařilo majiteli odvézt do jiné stáje.

Vyhlášen byl 2. stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo 12 jednotek požární ochrany (z toho 1 jednotka z HZS Královéhradeckého kraje). Požár střechy se podařilo hasičům dostat pod kontrolu po dvou hodinách od ohlášení události na operační a informační středisko hasičů. Uvnitř objektu byla uskladněna sláma v rolích. Hasiči museli postupně hasit balíky, vyskladnit je a odvézt je na pole a tam provést dohašování. Dále bylo nutné odřezávat krovy a majitel objektu zařídil techniku na pomoc s likvidací požáru. Pro všechny nasazené zasahující hasiče byl zařízen pitný režim a zajištěna byla strava. Zásah pokračoval celou noc a jednotky hasičů jsou na místě i dnes, v neděli 16. října. Příčina vzniku požáru je vyšetřována a škoda je prozatím vyčíslena na 5 milionů korun.


 

Už 46 hodin zasahujeme u požáru v Kunvaldu

16. října 2022

Pravděpodobně nedbalost při svařování stojí za požárem budovy zemědělského družstva v Kunvaldu.  A bohužel, ještě nekončíme a stále v Kunvaldu zasahujeme. Profesionální i dobrovolné jednotky hasičů zasahují v Kunvaldu již 46 hodin (k pondělní 12. hodině) a požár stále není zlikvidován.

PAK_Požár budov areálu zemědělského družstva v Kunvaldu.jpgOd nás už víte, že velmi náročný zásah pokračoval celou neděli a některé jednotky hasičů jsou na místě i nyní. Uvnitř byl ustájen dobytek – asi 25 kusů býků a 25 ks krav. Všechna zvířata byla bezpečně umístěna v jiné stáji.

Hořelo zejména ve střešních prostorách. Požár střechy se podařilo hasičům dostat pod kontrolu po dvou hodinách od ohlášení události na operační a informační středisko hasičů. Uvnitř objektu byla uskladněna sláma v rolích. Hasiči museli postupně po celý víkend hasit balíky, vyskladňovat je a odvážet na pole a tam provést dohašování.

„Těch balíků je tam snad více než sto. Každý má v průměru asi tak 1,5 metru. Na slámu popadala střešní krytina v podobě tašek a eternitu. Největší problém u zásahu je právě vyskladňování balíků slámy. Další komplikací byl docela silný vítr, který o víkendu v tomto místě panoval,“ vyjmenovává komplikace u požáru plk. Ing. Libor Dušek, ředitel územního odboru Ústí nad Orlicí a dodává, že je to jeden z nejnáročnějších zásahů v letošním roce na Orlickoústecku. Zásah je také náročný v tom, že hasiči musí zasahovat v dýchací technice.

Dále bylo nutné odřezávat krovy a majitel objektu spolu s hasiči zařídil techniku na pomoc s likvidací požáru. Jednalo se o bagr s ocelovými koly a speciálními kleštěmi (drapáky). Pro všechny nasazené zasahující hasiče je po celou dobu zásahu zařízen pitný režim a zajištěna strava z jídelního přívěsu. Škoda je stále předběžně vyčíslena na 5 milionů korun.

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-v-zemedelskem-druzstvu-v-kunvaldu.aspx
https://www.hzscr.cz/clanek/uz-46-hodin-zasahujeme-u-pozaru-v-kunvaldu.aspx


 

Plameny zničily bývalý mlýn v Luži, příčinou bude nejspíš závada na komíně

V neděli, 16. října 2022, v nočních hodinách likvidovalo 9 jednotek požární ochrany požár domu v Luži. Jednalo se o bývalý mlýn, historický objekt, který byl užíván pro trvalé bydlení. Uvnitř objektu byla jedna osoba, které se podařilo včas před plameny utéct.

Již při prováděném prvotním průzkumu, tedy ihned po příjezdu první jednotky na místo, se propadla střecha i dřevěné stropy. Zásah byl tedy pro hasiče vyhodnocen jako nebezpečný. Hasičům se podařilo uchránit jednu část objektu. Požár hasiči zlikvidovali v pondělí, 17. října, před 8. hodinou ráno. Teprve poté mohli na místo požáru vstoupit vyšetřovatelé a povoláni byli i specialisté z oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč. Vyšetřovatelé zjistili, že s největší pravděpodobností požár způsobila závada na komínovém tělese.

Škoda byla předběžně vyčíslena na 6 milionů korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 4 miliony korun. Obec Luže zajistila manželům náhradní ubytování.

PAK_Požár mlýn.jpg
Foto: JSDH Proseč

https://www.hzscr.cz/clanek/2022-rijen-plameny-znicily-byvaly-mlyn-v-luzi-pricinou-bude-nejspis-zavada-na-komine.aspx

vytisknout  e-mailem