HZS Středočeského kraje

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek

Vítězem Krajské soutěže v požárním sportu se stalo družstvo územního odboru Benešov

Na Městském stadionu Sletiště v Kladně se o víkendu 18. a 19. června uskutečnila hlavní část Krajské soutěže v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů.

Sobotní ráno bylo zahájeno slavnostním nástupem, na kterém byly vybraným příslušníkům předány medaile za věrnost II. a III. stupně. Ty jsou spojené s délkou trvání služebního poměru a příkladným plnění služebních povinností. Pro získání medaile za věrnost III. stupně musí příslušník odsloužit minimálně 10 let a pro získání II. stupně musí jeho služební poměr trvat minimálně 20 let.

Po tomto slavnostním aktu přišel na řadu druhý, jelikož byli podle tradice oceněni tři nejlepší z úvodní disciplíny soutěže, a to výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže za pomoci jednohákového žebříku. Tato část proběhla v sobotu 11. června v Krchlebech u Čáslavi v rámci populární Krchlebské věže. Prvenství získal, stejně jako v minulém ročníku, Vladislav Filip z územního odboru Kolín, stříbrnou příčku obsadil Martin Viktora z územního odboru Kutná Hora a na třetí stupeň se postavil Miloš Ježek z územního odboru Benešov.

Následně už všem soutěžícím popřál mnoho štěstí a sportovních úspěchů ředitel HZS Středočeského kraje brig. gen. Ing. Miloslav Svatoš, čímž byla soutěž odstartována. Úvodní disciplínou byl běh na 100 metrů s překážkami. V něm se představilo nejen všech devět reprezentací územních odboru HZS Středočeského kraje, ale také dvanáct družstev dobrovolných hasičů žen a jedenáct družstev můžu. Všichni tito účastníci byli postupujícími závodníky z okresních kol.

Nikoho už nepřekvapilo, že v kategorii HZS muži zvítězil kolínský Vladislav Filip s výsledným časem 17,29 s, následovaný benešovským Milošem Ježkem s časem 17,34 s a bronzovým mladoboleslavským Bojislavem Senohrábkem s časem 17,52 s. Ve dvojboji se po součtu časů ze stovky a věže první dvě místa nezměnila, ovšem třetí příčku obsadil Martin Viktora z územního odboru Kutná Hora. Mezi dobrovolnými hasiči byli na stovce nejrychlejší Jakub Čermák z SDH Líchovy na Příbramsku a Nela Matoušková z SDH Lužná na Rakovnicku.

Odpoledním programem byl štafetový závod na 4 x 100 metrů s překážkami. Letos tuto část krajské soutěže vyhrálo s přehledem družstvo územního odboru Benešov, následované kvartetem z Mladé Boleslavi a bronzovou příčku obsadili borci z Kutné Hory. V kategorii dobrovolných sborů se z výsledků nejvíce radovali muži SDH Líchovy a ženy SDH Zahořany.

Nedělní teplé počasí patřilo královské disciplíně požárního sportu – požárním útokům. Jak už bývá zvykem při krajské soutěži, byly připraveny tři základny a tři kádě. Na prvním stanovišti soutěžila družstva HZS územních odborů, na druhém družstva SDH mužů a na třetím družstva SDH žen.

Zlatou medaili v požárním útoku pro rok 2022 si ze soutěže odvezlo družstvo z územního oboru Benešov. Stříbrní byli hasiči z územního odboru Mladá Boleslav a třetí příčku obsadilo družstvo územního odboru Kutná Hora. V kategorii mužů SDH zvítězilo družstvo SDH Klučov, druhé místo vybojovalo družstvo SDH Líchovy a bronzovou příčku získalo družstvo SDH Zahořany. Mezi ženami dominovalo družstvo SDH Střezimíř, následované družstvy SDH Zahořany a SDH Tuhaň.

Stejně jako v minulých letech i letos měly útoky díky třem základnám rychlý spád a kolem druhé hodiny se už účastníci krajské soutěže mohli připravovat na závěrečný ceremoniál. V jeho úvodu byli oceněni vítězové jednotlivých disciplín, pak následovalo vyhodnocení celkového pořadí družstev Krajské soutěže v požárním sportu. V ženách vyhrály členky družstva SDH Střezimíř, stříbrné skončily ženy SDH Zahořany a bronzovou příčku obsadily členky SDH Tuhaň. Kategorii muži SDH vyhrálo družstvo SDH Líchovy, druhé se umístilo družstvo SDH Písková Lhota a třetí místo získalo družstvo SDH Úvaly.

V kategorii profesionálních hasičů kovy nejcennější vybojovali borci z územního odboru Benešov, následovaní družstvem územního oboru Kutná Hora a bronzovým mladoboleslavským družstvem.