Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Víkend ve znamení požárů v domácnostech

5.11.2012 (Nicole Zaoralová) - Během víkendu zasahovali hasiči u několika závažných požárů bytů a domů. V noci na sobotu při požáru podkrovního bytu v rodinném domě ve Slavkově u Brna dokonce zemřela jedna žena.  

Požár rodinného domu v PěnčíněPožár rodinného domu v Pěnčíně
V podkrovním bytě hořelo v jedné místnosti, oheň se ze zařízení pokoje rozšířil do mezistropního prostoru. Oheň zničil zařízení a strop pokoje, ostatní prostory podkroví zasáhly zplodiny hoření. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK, který si k šetření přizval policejní experty. Způsobenou škodu vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na 200 tisíc korun.
 
V sobotu 3. listopadu krátce po 6 hodině ranní likvidovali hasiči požár bytu v panelovém domě v Berouně. Souběžně s hašením požáru probíhala záchrana 1 osoby a evakuace 28 osob.  Zachráněného uživatele bytu převzala do péče zdravotnická záchranná služba a odvezla jej k emocničnímu ošetření.
 
Na místo zásahu byl povolán kontejnerový automobil s protiplynovým kontejnerem a nafukovacím stanem. Nafukovací stan města Beroun, který je určen k plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva, byl zprovozněn a vytvořil tak vyhřívané přístřeší pro evakuované osoby, k dispozici evakuovaným byl i teplý čaj. Požár byl likvidován v 7:52 hodin a obyvatelé domu se mohli vrátit do svých bytů. Příčina požáru a výše škod jsou v šetření.
 
K dalšímu požáru bytu v panelovém domě došlo 3. listopadu časně ráno v ulici Jana Masaryka v Hradci Králové. Hořel jednopokojový byt s kuchyní ve čtvrtém patře domu. Uživatelé bytu byli v tu dobu pryč. Hasiči dostali požár pod kontrolu během půl hodiny. Kvůli zakouřeným prostorám chodby domu museli upozornit nájemníky dalších dvanácti až třinácti bytů na patře, aby opustili domácnosti. Všichni nájemníci se dostali bezpečně a nezraněni ven. Plameny kompletně zničily byt i s kuchyní, kouř a zplodiny hoření poničily vnější fasádu domu až o tři patra výše. Požár se podařilo zlikvidovat před pátou hodinou ráno. Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun. Příčiny vzniku požáru jsou předmětem dalšího šetření.
 
Sedm jednotek hasičů likvidovalo v sobotu 3. listopadu brzy ráno rozsáhlý požár dílny u rodinného domu v obci Pěčín na Rychnovsku.
Při příjezdu první profesionální jednotky z Rychnova nad Kněžnou na místo hořela střecha zámečnické dílny o rozměrech zhruba 10 krát 15 metrů, která byla součástí obytného domu. Ten byl zrekonstruovaný a předělaný z bývalého statku. Majitel domu měl uvnitř dílny kromě zámečnického nářadí i stroje a různý materiál na údržbu zeleně. Velmi rychlým a účinným zásahem hasičů se podařilo zabránit rozšíření plamenů na rodinný dům. Došlo pouze k poničení malé plochy střechy obytného domu. Uchráněné hodnoty na domě se odhadují na tři miliony korun. Hmotná škoda na dílně a jejím vybavení byla předběžně vyčíslena na dva miliony korun. Příčiny vzniku požáru budou předmětem dalšího šetření.
 
Podklady poskytly HZS krajů
Dlouhodobě požáry v domácnostech a obytných domech patří k nejtragičtějším z pohledu obětí. Během prvního pololetí roku 2012 vzniklo těchto požárů 1 513, a vyžádaly si 50 lidských životů.
 
Na požárech v domácnosti má největší podíl lidská neopatrnost. Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.
 
Jednou z příčin vysokého počtu úmrtí při požárech je také neopatrnost lidí při vytápění svých domovů. Při provozu topidel lidé ne vždy dodržují potřebná bezpečnostní pravidla, mnohdy zanedbávají údržbu topidel a kouřovodů.
 
Se začátkem topné sezóny, ale i během ní hasiči každoročně likvidují zvýšený počet požárů způsobených od komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Hasiči důrazně upozorňují na důslednost a včasnost při údržbě právě komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. 
 
Požáry od komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv
 
V roce 2011 hasiči zapsali do svých statistik celkem 291 požárů způsobených provozem komínů a dalších 135 požárů od provozu spotřebičů paliv. Tyto požáry si vyžádaly tři lidské životy, 48 zraněných a škody se vyšplhaly na téměř 75 mil. korun.
 
Během prvního pololetí roku 2012 hasiči zaevidovali 203 požáry od komínů a 85 požárů způsobených závadou spotřebičů paliv.
 
Nejvíce požárů od provozu komína je způsobeno vznícením sazí a jiskrami z komína, ty v prvním pololetí letošního roku způsobily 96 požárů.
 
Požáry způsobené závadami komínů a topidel zaznamenaly ve sledovaném období nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2011.
 
Příčina/rok
2011
2012
Závady komínů
186
203
Závady topidel
71
85
 
Požáry způsobené závadami komínů si vyžádaly 35 zraněných, způsobené přímé škody dosáhly 46, 3 milionů korun.
Požáry způsobené závadami komínů v prvním pololetí roku 2012
 
Závada komínu
počet požárů
nevhodná konstrukce komínu a odvod spalin
 
49
zazděný trám
v komíně
 
36
spáry v komíně, nezajištěná komínová dvířka
 
22
jiskry z komína a zažehnutí sazí v komíně
 
96
 
 
Závady topidel způsobily v prvním pololetí roku 2012 85 požárů,vyžádaly si jeden lidský život, 12 zraněných a způsobily přímé škody za více jak 15,1 milionů korun.
 
Závada topidla
počet požárů
Technická závada topidla (i v dopravním prostředku)
 
15
Špatný stav topidla nebo kouřovodu
9
Nesprávné umístění topidla nebo kouřovodu
 
57
Jiná závada
4
 
 
 
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem