Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Víkend byl ve znamení požárů, převažovaly ty v přírodním prostředí

3. 4. 2017 (Nicole Zaoralová) - První opravdu teplý jarní víkend sebou přinesl velké množství požárů. Převažovaly ty v přírodním prostředí, v Jihomoravském kraji došlo hned ke dvěma velkým lesním požárům, ke kterým musel být povolán i vrtulník a letadlo. 

Během víkendu 1. – 2. dubna došlo celkem k 273 požárům. 155 jich bylo v sobotu a 118 v neděli. Přitom dlouhodobý denní průměr je 51 požárů. V sobotu bylo nejvíc požárů ve Středočeském, Jihomoravském a Ústeckém kraji. V neděli pak v kraji Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském.

Největším sobotním požárem byl požár lesa v okrese Blansko (Vilémovice, Jihomoravský kraj). Na jeho likvidaci se podílelo více než 70 hasičů. Vzhledem k náročnému terénu a rozsahu požáru byl k hašení povolán vrtulník Letecké služba PČR se závěsným vakem. Byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. Díky rychlé a profesionální práci hasičů se podařilo zastavit šíření požárů jen pár desítek metrů před přírodní rezervací. Tento požár se naštěstí obešel bez zranění. Škoda a příčina vzniku požáru jsou předmětem šetření.

Fotografie: zdroj HZS Jihomoravského kraje

Velký lesní požár si potrápil jihomoravské hasiče i v neděli, tentokrát v okrese Brno-venkov (Hostěnice). Osm desítek hasičů, 25 cisteren, vrtulník letecké služby policie ČR a letadlo An-2 ze systému letecké hasičské služby likvidovalo požár o rozměrech 400 x 500 m. Vážnost situace si vyžádala vyhlášení II. stupně požárního poplachu.

Fotografie a video záznam: zdroj HZS Jihomoravského kraje

Zde je výčet některých dalších nedělních požárů:
Moravskoslezský kraj  - okr. Bruntál, Opavice. Jedna jednotka PO likvidovala následky požáru louky o rozloze 100 x 50m. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se ohniska nachází na území Polské republiky. O události bylo informováno OIC MZV.
Olomoucký kraj  - okr. Šumperk, Šumperk. Jedna jednotka PO likvidovala následky požáru bagru. Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 1 mil. Kč a jeho příčina zůstává v šetření.
Jihočeský kraj - okr. Český Krumlov, Benešov nad Černou. Čtyři jednotky PO likvidovaly následky požáru části bytu v bytovém domě. Proběhla zde evakuace celkem 15 osob. Nedošlo zde k žádnému zranění. Škoda a příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem