HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

VIDEO: Loni výrazně vzrostl počet požárů i úmrtí

Hasiči vyjeli pomáhat obyvatelům Olomouckého kraje loni téměř 8 000krát. U dopravních nehod, požárů, při přívalových deštích, vichřicích či úniků nebezpečných látek zachránili 2300 lidí a evakuovali jich dalších přibližně 6 000. Oproti roku 2021 se zvýšil počet našich zásahů u požárů, dopravních nehod i u technických havárií. 

Navíc činnost našeho sboru prověřil válečný konflikt na Ukrajině a s ním spojená uprchlická krize, na jejímž řešení jsme se výraznou měrou podíleli. Stovky našich příslušníků a zaměstnanců pomáhaly válečným běžencům v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině a činí tak dosud.

tabulka_celkova.png

Požáry

Loni jsme hasili 1040 požárů, což je nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Naše statistiky evidují o 140 požárů víc než v roce 2021. Zachránili jsme při nich 62 lidí, 505 osob jsme evakuovali. V přímé souvislosti s požárem loni zemřelo 9 lidí. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Při požárech se zranilo 79 lidí a také 16 hasičů a byly při nich způsobené přímé škody za téměř 175 milionů. Díky včasným zásahům se nám podařilo uchránit majetek za více než půl miliardy korun.

pozary_pocet_mezirocni_srovnani.pngpozary_usmrceni_zraneni.png

Technické havárie

Technické pomoci a záchrany osob a zvířat jsou podle statistik nejčastějšími událostmi, které hasiči v kraji řeší. Loni jsme jich evidovali přesně 4 144. Mezi technické pomoci patří zásahy v souvislosti se živelnými pohromami, jako jsou vichřice, povodně, přívalové deště či sesuvy půdy. Zároveň mezi ně počítáme též výjezdy k otevření bytu, vyproštění osob z výtahu nebo likvidaci obtížného hmyzu. Kromě lidí jsme pomáhali také zvířatům, například labutím, dravcům, exotickému ptactvu a dalším druhům, koním, vysoké zvěři, kočkám i psům.

Dopravní nehody a úniky nebezpečných látek

Více výjezdů jsme zaznamenali i v případě dopravních nehod. Počet dopravních nehod, které si vyžádaly zásah hasičů, se loni vyšplhal k číslu 1 233. Nejvíce událostí evidujeme na pozemních komunikacích, ale řešili jsme také 46 kolizí na železnici a dvě letecké nehody. Zásahy u úniků nebezpečných látek jsou srovnatelné jako v roce 2021.

hasici_radi(4).png

Ukrajina

V souvislosti s uprchlickou vlnou vyvolanou válkou na Ukrajině evidujeme přes 500 zásahů. Jednalo se především o naši činnost v KACPU, transporty uprchlíků a převozy humanitárních prostředků a materiálu.

KOPIS

Krajské informační a operační středisko během roku 2022 přijalo na tísňových linkách 112 a 150 více než 93 tisíc hovorů, což v přepočtu znamená, že naši operátoři za dvanáctihodinovou směnu odbaví více než 64 hovorů a 12 datových vět.

pozary_uchranene_hodnoty.png

Rok 2022

Počet zachráněných osob: 2306

Počet evakuovaných osob: 5929

Počet zraněných: 1637

Počet usmrcených: 216

Počet zachráněných osob u požárů: 62

Počet evakuovaných osob u požárů: 505

Počet zraněných u požárů: 79

Počet usmrcených u požárů: 9

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
Odkazy do noveho okna

pozary_pocet_mezirocni_srovnani

pozary_pocet_mezirocni_srovnani 

Detailní náhled

pozary_tabulka

pozary_tabulka 

Detailní náhled

pozary_uchranene_hodnoty

pozary_uchranene_hodnoty 

Detailní náhled

pozary_usmrceni_zraneni

pozary_usmrceni_zraneni 

Detailní náhled

tabulka_celkova

tabulka_celkova 

Detailní náhled

hasici_radi(4)

hasici_radi(4) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem