HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vánoční svátky poznamenala především rodinná tragédie na Čáslavsku

Středočeští hasiči letos prožili relativně poklidné Vánoce – během tří svátečních dnů zaznamenali celkem 68 událostí, což je o 13 méně než loni. Na Benešovsku například nevyjeli ani jednou. Počet požárů klesl z 26 na 15. Největší tragédie se stala na třebešickém statku v okrese Kutná Hora, kde byly v úterý nalezeny tři mrtvé osoby. 

Štědrý den

V pondělí 24. prosince vyjely profesionální a dobrovolné jednotky ve Středočeském kraji k třiceti událostem, z toho k čtyřem požárům.

V 17.30 hodin byl na tísňovou linku oznámen požár vánočního stromku od prskavky v rodinném domě ve Chvatěrubech na Mělnicku, kam vyrazilo pět jednotek. Požár byl uhašen majitelem ještě před příjezdem hasičů, kteří zasaženou místnost proměřili termokamerou, odvětrali a vynesli částečně ohořelý nábytek. Podle vyšetřovatele požár způsobil škodu za 100 tisíc korun.

Dvě minuty po 19. hodině pak jednotka ze stanice HZS Benátky nad Jizerou vyjela do Jizerní ulice, odkud byl ohlášen požár vybavení koupelny od hořící svíčky. Ani v tomto případě hasiči nezasahovali, protože požár zlikvidoval majitel před jejich příjezdem. Nedbalost při používání otevřeného ohně ho však přišla na 60 tisíc korun.

O hodinu později se sjely jednotky HZS Roztoky, HZS Letiště Václava Havla Praha a SDH Středokluky do Tuchoměřic v okrese Praha-západ, kde hořela krycí plachta a papírové obaly na dlaždičkách uskladněných na dvoře místní firmy. Požár se nakonec obešel beze škody a vznikl od zábavní pyrotechniky, která zalétla z ohňostroje na sousedním fotbalovém hřišti.

obr2.jpg

První svátek vánoční

Pouhých jedenáct událostí, což není ani třetina denního průměru roku 2017, přibylo do statistik HZS Středočeského kraje v úterý 25. prosince, následky však byly nejhorší ze všech tří dnů.

K rodinné tragédii v zemědělské usedlosti v obci Třebešice vyslalo operační středisko v půl páté odpoledne jednotku ze stanice HZS Kutná Hora. Po příjezdu na místo už byl objekt odvětrán, takže hasiči žádné zvýšené koncentrace nebezpečných plynů nenaměřili. U všech tří nalezených osob konstatoval lékař zdravotnické záchranné služby exitus. Příčinou úmrtí byla patrně otrava zplodinami z elektrocentrály nalezené v místnosti. Událost si k dalšímu vyšetřování převzala Policie ČR a kutnohorská jednotka se vrátila na základnu.

Po osmnácté hodině přijala operátorka na lince 112 informaci o požáru přízemního rodinného domku v obci Milý na Rakovnicku. Požár ve druhém poplachovém stupni lokalizovalo osm jednotek za třiadvacet minut od příjezdu prvních sil na místo. Dohašovací práce však trvaly až do půlnoci, kdy byly dvě dobrovolné jednotky ponechány do rána na dohled nad požářištěm. Přímé škody na prakticky zničeném objektu stanovil vyšetřovatel na milion korun. Majitele, který se nadýchal zplodin hoření, odvezla sanitka po poskytnutí kyslíkové terapie na další vyšetření do nemocnice. Ještě před tím však stačil starší muž vyšetřovateli sdělit, že požár vznikl nešťastnou náhodou, když kočka strhla ze stolu ubrus s hořící svíčkou přímo na záclonu, která byla v mžiku v plamenech. Z hořícího domu vyvedla seniora sousedka, která také přivolala hasiče.

Druhý svátek vánoční

Ve středu na Štěpána už měli středočeští hasiči opět víc práce, protože je zaměstnalo celkem 27 událostí, včetně osmi požárů.

Informaci o požáru terasy rodinného domu v obci Častonice nedaleko Křivoklátu na Rakovnicku, který se přes pergolu rozšířil i do střešní konstrukce, zaznamenali operátoři tísňového volání asi půl hodiny před polednem. Na místo byli vysláni rakovničtí profesionální hasiči spolu s dobrovolnými sbory obcí Křivoklát, Kublov, Roztoky a Zbečno – celkem se sedmi cisternami a jednou automobilovou plošinou. Pomocí několika C a D proudů hasiči požár lokalizovali za půl hodiny od příjezdu první jednotky. Za další půlhodinu, ve které jednotky rozebraly část střechy, aby uhasily skrytá ohniska, ohlásil velitel zásahu likvidaci. Škodu vzniklou požárem vyčíslil vyšetřovatel na 400 tisíc korun, včasným zásahem však hasiči uchránili hodnoty za tři miliony. Majitele nemovitosti, který se nadýchal kouře, odvezla sanitka do rakovnické nemocnice. Měl však obrovské štěstí, protože v té době byl doma sám a po noční směně spal v podkroví. Vzbudilo ho bouchání muže, který zrovna projížděl po velmi málo frekventované silnici kolem domu a všiml si začínajícího požáru. Příčinu jeho vzniku by mělo objasnit další vyšetřování.

Šest minut po půl sedmé večer vyjeli mladoboleslavští profesionálové a dobrovolná jednotka z Března do Řepova poblíž mladé Boleslavi, odkud přišlo oznámení o požáru osobního vozu. Hasiči byli na místě asi za sedm minut a zjistili, že hoří SUV automobil i s dřevěným přístřeškem, pod kterým byl zaparkován vedle rodinného domu. V dýchací technice požár lokalizovali pomocí vysokotlaku během pěti minut. Majiteli vznikla škoda v celkové výši 900 tisíc korun, hodnoty za 2,5 milionu se hasičům podařilo uchránit. Požár vznikl po technické závadě akumulátoru.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001-Chvatěruby

001-Chvatěruby 

Detailní náhled

002-Chvatěruby

002-Chvatěruby 

Detailní náhled

003-Chvatěruby

003-Chvatěruby 

Detailní náhled

004-Chvatěruby

004-Chvatěruby 

Detailní náhled

005-Chvatěruby

005-Chvatěruby 

Detailní náhled

006-Chvatěruby

006-Chvatěruby 

Detailní náhled

007-Milý

007-Milý 

Detailní náhled

008-Milý

008-Milý 

Detailní náhled

009-Milý

009-Milý 

Detailní náhled

010-Milý

010-Milý 

Detailní náhled

011-Milý

011-Milý 

Detailní náhled

012-Milý

012-Milý 

Detailní náhled

013-Častonice

013-Častonice 

Detailní náhled

014-Častonice

014-Častonice 

Detailní náhled

015-Častonice

015-Častonice 

Detailní náhled

016-Častonice

016-Častonice 

Detailní náhled

017-Častonice

017-Častonice 

Detailní náhled

018-Řepov

018-Řepov 

Detailní náhled

019-Řepov

019-Řepov 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem