HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V úterý 15. května 2012 budou v Praze předány medaile Za statečnost a za Zásluhy o bezpečnost

Miroslav Horník z Mladějovic v lednu 2012 zachránil svého souseda z hořícího domu. V úterý mu za tento hrdinský čin bude předána medaile Za statečnost.  

V úterý 15. května 2012 od 10:00 hodin budou v prostorách Trojského zámku v Praze předány medaile a Plakety Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR).

Tato ocenění se udělují u příležitosti státního svátku 8. května - Dne osvobození od fašismu.

Ministr vnitra Jan Kubice rozhodl o udělení jedné medaile „Za statečnost“ civilnímu občanovi, generální ředitel HZS ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba pak o udělení jedné medaile za statečnost příslušníkovi HZS Jihočeského kraje, dále devatenácti Čestných medailí, tří Plaket a dvaceti čtyř medailí „Za zásluhy o bezpečnost“.

Medaili HZS ČR „Za statečnost“ si převezme pan Miroslav Horník z Mladějovic v Olomouckém kraji. Dne 9. ledna 2012 ve večerních hodinách upozornili rodinní příslušníci, že u sousedů zřejmě hoří. Na tento popud vyšel pan Horník před dům, kde zpozoroval kouř, který vycházel ze sousedova domu. Když přišel do bezprostřední blízkosti, uviděl, jak z otevřeného okna uniká dým. Nahlédl do okna a zavolal sousedovo jméno. Když se nikdo neozýval a pan Horník slyšel souseda chroptět, vyskočil na okenní parapet a skočil do místnosti. Jelikož byla místnost zakouřená, poklekl a postupoval do místnosti. Po chvilce pohmatem objevil ležící bezvládné tělo souseda, které následně přitáhl po zemi k oknu a přes parapet ho vytlačil ven.

Poté chroptícího souseda položil na zem do stabilizované polohy. Nadále sledoval jeho stav do příjezdu jednotky hasičů a předal jej veliteli zásahu. Pan Horník díky chladnokrevnosti, statečnosti a osobní odvaze zachránil svému sousedovi život.
(zprávu o události najdete na konci tiskové zprávy)


Medaili HZS ČR „Za zásluhy o bezpečnost" obdrží pan Martin Novotný, primátor města Olomouce. Pan Martin Novotný se jako primátor zasazuje o vysokou úroveň spolupráce mezi městem Olomouc a Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje. Statutární město Olomouc díky jeho podpoře poskytlo HZS Olomouckého kraje v roce 2011 prostředky na pořízení speciální požární techniky. Martin Novotný jako primátor města výraznou měrou podporuje i dobrovolné jednotky zřizované městem. U jednotek je postupně z prostředků města obnovována požární technika a rekonstruovány hasičské zbrojnice. Díky jeho iniciativě v oblasti bezpečnosti je neustále budován a rozvíjen systém požární ochrany a krizového řízení na území města Olomouc.

Autor:

por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavináč)hzsol.cz

vytisknout  e-mailem