HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V topné sezoně 2019–2020 evidujeme téměř padesátku požárů sazí v komíně

Od konce září 2019 do 23. března 2020 evidujeme 48 požárů sazí v komíně. V loňském roce to bylo za stejné období 45 zásahů. Jen za uplynulý víkend jsme vyjížděli hned ke dvěma požárům v souvislosti s komínem. V sobotu 21. března v 10.35 hodin hasiči zasahovali v Jankovicích v rekreační chatě, kde majitelé na půdě cítili kouř. Hasiči termokamerou zjistili, po odhalení trámů u komína vyšší teploty stropu. Hasiči doporučili netopit do provedení kontroly kominíkem v kamnech. V neděli 22. března ve večerních hodinách likvidovali hasiči požár komínu, ze kterého létaly nejen jiskry, ale i plameny. Hasiči v domě v obci Topol komín vyčistili a majitele řádně poučili.

Nebezpečí požáru uvnitř komínů je aktuální především u spotřebičů na tuhá paliva. Při provozu, který není zcela v pořádku (vlivem špatného stavu komína nebo kouřovodu, špatné kvality tuhých paliv atd.), se na vnitřní straně komínové vložky může velmi rychle utvořit povlak sazí, které tvoří téměř čistý uhlík. Intenzita usazování, výška usazených sazí a nebezpečí vznícení sazí závisí na způsobu a druhu topení v kamnech na tuhá paliva. V příhodném okamžiku se saze vznítí a hoří. Při vyhoření sazí vznikají uvnitř komína teploty přes 1000 °C. Kvůli vysoké teplotě se pak mohou vznítit další hořlavé látky v blízkosti komína, těleso komína může prasknout, a i když nezpůsobí požár, spaliny mohou nic netušící obyvatele otrávit.

Čištění spalinové cesty, tedy komína, může provádět majitel domu sám, a to minimálně třikrát ročně v případě komínu, do kterého jsou zapojeny spotřebiče na tuhá nebo kapalná paliva s výkonem do 50 kW. V případě plynných paliv budou provozovatelé povinni čistit nebo kontrolovat spalinové cesty pouze jednou ročně bez ohledu na výkon připojeného spotřebiče. Kontrolu komínů pak vždy musí provádět odborně způsobilá osoba, a to jedenkrát ročně. Stejně tak revizi komína musí provádět odborně způsobilá osoba, která je navíc revizním technikem či specialistou bezpečnosti práce.

Hořící saze lze hasit pouze suchým pískem, protože při použití vody by se mohl komín roztrhnout. Voda vlitá do rozpáleného komínového tělesa tvoří páru, která se rozpíná a jelikož nemá v omezeném prostoru komínového tělesa kam uniknout, dojde k výbuchu a popraskání zdiva. Vždy je vhodné volat hasiče a požár sazí nepodceňovat. Při snaze požár uhasit bez ochranných prostředků může dojít k těžkému zranění. Při otevření komínových dvířek hrozí sesutí hořících sazí do okolního prostoru, při práci na střeše zase hrozí riziko úrazu popálení od vylétávajících jisker.

Je třeba si uvědomit, že teplota spalin může dosahovat i několik set stupňů Celsia. Pokud se v kamnech topí nekvalitním uhlím nebo se spotřebič "přiškrtí" a místo plamenného hoření dochází jen k nedokonalému spalování za vzniku velkého množství dýmu, hromadí se na vnitřní straně komína vrstvy sazí, popřípadě dochází k dehtování. Někdy se může stát, že se plameny dostanou až do spalinové cesty, ale stačí i obyčejné jiskry, které saze následně zapálí. Pak už jde všechno ráz na ráz,“ popisuje začátek pohromy vyšetřovatel kpt. Bc. Václav Dostál. “Dál už jde vše rychle. Jakmile saze hoří, nejdou prakticky uhasit. Pokud je v komíně zároveň i vlhkost, tak dojde zpravidla k tomu, že komín popraská,“ doplňuje Dostál.

V případě požáru sazí v komíně nebo při požárů, kde je podezření, že příčinou mohl být stav komína, vyšetřovatel požárů vyžaduje doklad o kontrole čištění spalinové cesty nebo revizi komína. V případě nedoložení těchto dokladů pak ve přestupkovém řízení hrozí fyzickým i právnickým osobám pokuta. Pokuta však v konečném důsledku není jediný finanční postih, ale v případě nedoložení dokladu o kontrole komína může dojít ke krácení pojistného plnění. 

Největší požáry sazí v komíně za uplynulou topnou sezonu 2019-2020

K požáru rodinného domu do Mikulče vyjíždělo v sobotu 19. října 2019 v 20.53 hodin 7 jednotek hasičů. Objekt byl neobývaný a při příjezdu hasičů na místo byl celý v plamenech. Požár zasáhl převážně dílnu a hospodářskou část, která je spojená s domem. Obytnou část se podařilo hasičům uchránit před plameny. Z hořícího objektu zasahující hasiči vynesli 10 slepic i tlakové lahve. Ty by mohly způsobit explozi. Na místo byl povolán i pracovník elektrických rozvodných závodů, aby zajistil vypnutí elektrického proudu. Požár hasiči dostali pod kontrolu v sobotu v 21.53 hodin. Požár se podařilo zcela zlikvidovat v neděli v 8.44 hodin. Hasiči museli postupně rozebrat ohořelé konstrukce a dohasit ohniska. K události se dostavila vyšetřovatelka hasičů, která od večerních hodin stále zjišťuje příčinu vzniku požáru. Škoda byla předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun (převážně byly zničeny truhlářské stroje). Uchránit se podařilo majetek ve výši 2.000.000 Kč. Příčinou vzniku požáru byl špatný stav topidla nebo kouřovodu

V Pusté Rybné likvidovalo 13. listopadu 2019 devět jednotek hasičů požár střechy fary. Jednalo se o částečně dřevěnou budovu. K likvidaci požáru hasiči používali výškovou techniku. Plameny zasáhly střechu i půdní prostory a mezistropí. Uvnitř objektu se v době požáru nikdo nenacházel. Na místo operační důstojník vyslal další techniku k likvidaci požáru, a to speciální hasicí automobil se zařízením Cobra k uhašení všech skrytých ohnisek v mezistropí. Postupně byla dohašována všechna skrytá ohniska. Škoda se dle slov vyšetřovatelky vyšplhala až na jeden milion korun. Příčinou vzniku požáru bylo s největší pravděpodobností vznícení sazí v komíně.

Dne 8. prosince 2019 v 2.28 hodin vyjížděly čtyři jednotky hasičů do Ostřešan, kde došlo k požáru zahradního domku. Požár hasiči lokalizovali, tedy dostali pod kontrolu, v 2.58 hodin.
Poté bylo nutné rozebrat ohořelé konstrukce. Hasiči plameny zcela zlikvidovali v 4.28 hodin.
Na místě zůstala do ranních hodin místní jednotka hasičů. Vyšetřovatel stanovil předběžnou škodu ve výši 200 tisíc korun. Příčinou vzniku požáru bylo porušení pravidel při používání topidla – hořlavé materiály se nacházely poblíž kouřovodu bez izolace, přesněji – nosná konstrukce objektu se za dobu topení nahřála kolem kouřovodu tak, že žár prostoupil na nosnou sendvičovou konstrukci a následně propukl požár.


por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

komín Topol 2020

komín Topol 2020 

Detailní náhled

komín Topol1 2020

komín Topol1 2020 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem