Institut ochrany obyvatelstva  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V posledních 6 dnech vyjížděli experti IOO pro zjišťování příčin požárů třikrát (celý článek)

Jednalo se požáry s menší vzniklou škodou. Jednalo se o altán na zahradě rodinného domu (Královéhradecký kraj) a dva požáry v rodinných domech (Pardubický kraj). Ve všech třech případech je nejvíce reálnou příčinou požáru technická závada na elektrických spotřebičích. Přesnější objasnění příčiny požáru, bude předmětem zkoumání odebraných vzorků. 

Lidé se mohou čas od času po podobných požárech v mediích dočíst rady či doporučení vyšetřovatelů požárů, např. nenechávat doma přes noc puštěné spotřebiče. V diskuzích zpravidla následuje smršť příspěvků, že je přece nesmysl odpojovat od napětí chladničky, mrazničky, kotle a podobně.

Tyto příspěvky mají samozřejmě pravdu. Bohužel se dnes stává normou, rady a doporučení odborníků v jakémkoliv oboru, na místo rozumného zamyšlení zpochybnit, přehnat či zesměšnit. Rozum, respekt a snaha o porozumění tak dostává přednost před hloupostí, lehkovážností a odmítavostí. Vše pod rouškou anonymity.

Jistěže vypínat přes noc mrazák je nesmysl. Avšak je na pováženou, zda je opravdu nutné, nechat v noci, kdy všichni členové domácnosti spí, puštěnou pračku, sušičku, myčku a podobně. Stejně jako nechávat připojené spotřebiče, které dlouhodobě nevyužíváme. Je to o určitém snížení pravděpodobnosti požáru, říká se tomu prevence.

Kpt. Ing. Petr Šťovíček

pozarexperti_list2021.jpg

vytisknout  e-mailem