HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V pátek 4. května 2018 si hasiči připomínají svátek svého patrona sv. Floriána

Florián (původně Florianus) pocházel z Norika, které leželo na území dnešního Rakouska. V mládí prý modlitbou zachránil hořící dům. V dospělosti působil jako plukovník římského vojska a později se stal správcem římské provincie. Jako horlivý křesťan pomáhal pronásledovaným křesťanům, za což se dostal před soud ve městě Lorch. I přes kruté mučení se Florián odmítl vzdát své víry, a tak byl dne 4. května 304 s mlýnským kamenem přivázaným ke krku utopen v řece Emži.  Dle legendy bylo jeho tělo vyplaveno na skálu, kde jej hlídal orel. Později ho nalezla křesťanka Valérie a pohřbila poblíž svého statku.  

Florián byl usmrcen vodou, stal se tedy patronem všech, kterým hrozí nebezpečí od vody a později i od ohně, např. hasičů, kominíků a kovářů. Jako světce ho uctívají v Bavorsku, Rakousku, Polsku i Maďarsku.  

Svatý Florián bývá nejčastěji ztvárněn jako římský voják s korouhví, jak z nádoby v ruce hasí hořící dům, hrad nebo kostel. V nádobě prý měl vodu života, kterou kromě ohně mohl uhasit i vyprahlost a zlobu. Jedno z pořekadel zní: "Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán svatý Florián." Hasiči jsou někdy nazývaní též Floriánovými učedníky.

V dřívějších dobách sv. Florián představoval běžný námět pro drobnou sošku ve výklencích venkovských usedlostí, která měla ochraňovat dům. Dokonce v den jeho svátku bylo zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v domě nestalo neštěstí.

Každoročně na svátek sv. Floriána, dne 4. května, slaví i hasiči po celé republice svůj svátek a při této příležitosti připravují pro širokou veřejnost mnoho společenských akcí. Cílem akcí je veřejnosti co možná nejvíce představit jejich práci a poskytnout cenné rady v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva.

Letos si můžete vybrat z následujících událostí:
HZS hl. m. Prahy

Den s hasiči Prahy 4
http://www.praha4.cz/Den-hasicu-na-Praze-4.html

vytisknout  e-mailem