Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V pátek 1. prosince bude hostem Všechnopárty „nejtvrdší český hasič“ Petr Moleš.

27. 11. 2017 (Nicole Zaoralová) - V pátek 1. prosince si do svého pořadu Všechnopárty pozval Karel Šíp profesionálního hasiče ze stanice Vyškov Petra Moleše, který je mistrem Evropy a mistrem světa v hasičské soutěži TFA (z anglického „Toughest Firefighter Alive“, volně přeloženo „nejtvrdší hasič přežívá“). 

petr-moles.jpgLetos se Petr Moleš stal absolutním vítězem Mistrovství Evropyv TFA - tedy mistrem napříč všemi věkovými kategoriemi a dále mistrem světa na Světových policejních a hasičských hrách v Los Angeles 2017.

TFA je nejatraktivnější hasičská soutěž, při níž jde o simulaci hasičských činností převedených do sportovního zápolení. Tato klání jsou velmi fyzicky náročná a každý z účastníků si sáhne skutečně až na dno svých sil.

Petr Moleš nastoupil k Hasičskému záchrannému sboru ČR v roce 2006 a vykonává zde pozici velitele družstva. Mezi nejnáročnější zásahy, u kterých zasahoval, patří například lezecký zásah, při němž zachraňoval osobu z elektrárenského cyklonu na popílek. Nasazen byl u největšího lesního požáru v historii České republiky ve Bzenci v květnu 2012. Náročné jsou vždy i zásahy u dopravních nehod, jako například ten, kdy vyprošťoval řidiče kamionu po nárazu do stromu. Jmenovat bychom mohli za ty roky  mnoho dalších.

Kromě TFA ho také baví florbal, nohejbal, jízda na kole a hlavně ho zaměstnává rodina a vedení dobrovolné jednotky v Žarošicích kde je také velitelem.

Češi si obecně vedou v této disciplíně ve světové konkurenci výborně. Reprezentační družstvo na letošním Mistrovství Evropy v disciplínách TFA, které se konalo v německém Mönchengladbachu, ovládlo stupně vítězů a stalo se mistry Evropy. V konkurenci osmadvaceti týmů vybojovali naši borci 9 medailí, z toho 4 zlaté, 2 stříbrné a 3 bronzové.  To, že naše reprezentace v disciplínách TFA nemá ve světě konkurenci, dokládá i fakt, že toto družstvo obdrželo titul Mistra Evropy již po desáté v řadě.

TFA se skládá ze čtyř disciplín. Běh s požárními hadicemi a proudnicí na určenou vzdálenost. Překážkový běh zahrnuje splnění tří a více dílčích úkolů, které se plní ve stanoveném pořadí například - údery kladivem v hammer boxu, překonání dvoumetrové bariéry, přenos raněného, přenášení barelů. V další disciplíně hasič vyleze po lešení a vytáhne břemeno nahoru pomocí lana a potom sestoupí dolů. Soutěž je zakončena výstupem po schodech ve výškové budově. Pro výstup se volí různá velmi atraktivní místa. V rámci mistrovství České republiky v TFA tak hasiči stupali například na vrchol rozhledny Hýlačka v Jihočeském kraji nebo Andrlův Chlum v Pardubickém kraji, na zámeckou věž v Kroměříži, na střechu obchodního centra Fórum v Ústí nad Labem, na vrchol hráze vodní nádrže Slezská Harta (okr. Bruntál) nebo stoupali po 341 schodech k peci Bolt Tower v Dolních Vítkovicíc.

Rozhovor to tedy bude určitě zajímavý, proto si v pátek ve 21,25 nezapomeňte pustit ČT 1.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem