HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Brně se utkali profesionální hasiči. Vyprošťovali zaklíněné osoby z vozidel

Na hasičské stanici v brněnské Líšni se 15. května uskutečnila historicky první soutěž Územního odboru Brno-město ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Mezi šesti týmy vybojovali první místo hasiči ze stanice Lidická. 

Po poradě vedoucích družstev a rozhodčích, při které si vedoucí družstev vylosovali scénáře nehod pro svůj tým, následoval nástup, jemuž velel velitel hasičské stanice Líšeň npor. Ing. Milan Tlamka. V průběhu nástupu k soutěžícím, rozhodčím, figurantům, pořadatelskému týmu i hostům promluvili ředitel HZS JmK plk. Ing. Jiří Pelikán a ředitel Územního odboru Brno-město plk. Ing. Petr Oháňka. Oba popřáli soutěžícím hodně štěstí v soutěži.

Všechna družstva měla k dispozici stejné vybavení k záchraně osoby u simulované dopravní nehody.  I když má Územní odbor Brno-město pět hasičských stanic, soutěže se zúčastnilo šest čtyřčlenných družstev. Příslušníci stanice BVV nasadili do soutěže hned dvě družstva. V reálné zásahové činnosti jednotek patří právě stanici BVV velké množství zásahů u dopravních nehod.  Tato stanice také disponuje rychlým zásahovým automobilem, který vyjíždí i na dálnici D1.

Při přípravě soutěžního scénáře byli členové družstva, pro které byl scénář určen, izolováni mimo dění, aby se nemohli radit předem na postupu.  Po odstartování tak na ně čekala neznámá situace, což simuluje příjezd ke skutečné dopravní nehodě. Vždy měli za úkol vyprostit jednu zaklíněnou osobu a předat ji do lékařské péče. Samozřejmostí byla první předlékařská pomoc, stabilizace havarovaných vozidel, protipožární opatření nebo zachytávání unikajících provozních náplní. Všechna družstva svůj scénář ukončila do časového limitu dvaceti minut.

1.místo – HS Lidická

2. místo – HS BVV, směna A

3. místo – HS BVV, směna C

4.místo – HS Přehrada

5. místo – HS Líšeň

6. místo – HS Starý Lískovec

I přes nepříznivé počasí předvedla všechna družstva velmi kvalitní výkony, na které dohlíželo 7 rozhodčích z Jihomoravského, Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Poděkování závěrem patří nejen soutěžícím, ale i všem organizátorům, kteří se podíleli na hladkém průběhu celého sportovního dopoledne.

pprap. Bc. Aleš Habart, npor. Ing. Milan Tlamka

vytisknout  e-mailem