HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Únik čpavku na stadionu

Hasiči evakuovali devatenáct osob z prostor hokejového stadionu v Hradci Králové. 

Dnes 13.8. kolem půl čtvrté odpoledne byl na operační středisko Královéhradeckých hasičů nahlášen únik čpavku v prostorách hokejového stadionu v Hradci Králové.
Na místo vyjely jednotky hasičů ze stanice Hradec Králové – Přívoz a Hradec Králové – Pražská. Povolány byly mimo jiných i speciální zásahové automobily pro situace s únikem nebezpečných látek, tj. chemický kontejner a měřící vůz.
Orientačním měřením za pomoci toximetru hasiči na místě zjistili zvýšenou koncentraci čpavku, která nadále stoupala, přestože již probíhalo odvětrávání objektu. Protože zjištěné hodnoty amoniaku byly nadlimitní, bylo nezbytné z ledové plochy, hotelu v objektu a kanceláří evakuovat všechny osoby. Celkem se jednalo o devatenáct lidí, z toho dva se uniklého plynu nadýchali více, hasiči jim proto poskytli předlékařské ošetření s využitím kyslíkového přístroje a následně je předali do péče Zdravotnické záchranné služby.
Jakmile byla zajištěna evakuace osob, dva hasiči se oblékli do ochranných protichemických obleků s dýchacím přístrojem uvnitř a provedli uzavření hlavního přívodu čpavku do objektu. Po dalším odvětrávání a výrazném snížení koncentrace nebezpečné látky byla provedena dekontaminace zasahujících hasičů, další příslušníci mezitím vysokotlakým proudem vody skrápěli prostor koncentrační nádrže.
Díky včasnému zásahu, dostatečnému odvětrávání objektu a dobrým klimatickým podmínkám nedošlo ke vzniku toxického mraku a šíření koncentrovaného čpavku mimo objekt stadionu a veřejnost proto nebyla látkou nijak ohrožena. O vzniklé události byla informována Česká inspekce životního prostředí
Kolem šesté hodiny odpoledne klesly měřené hodnoty ve všech prostorách stadionu na normální hladinu a místo bylo předáno správci objektu. Příčina události je v šetření.
  
Text: mjr. Mgr. Ondřej Sezima
Odkazy do noveho okna

Ćpavek - 13.8. - HK2

Ćpavek - 13.8. - HK2 

Detailní náhled

Čpavek - 13.8. - HK1

Čpavek - 13.8. - HK1 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem