HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Úder blesku zapálil rozlehlou stodolu se senem

V pátek 28. srpna krátce po 20. hodině přijala tísňová linka středočeských hasičů oznámení o požáru stodoly po úderu blesku v Lázních Toušeni v okrese Praha-východ. 

Oznamovatel uvedl, že stodola začala hořet po zásahu bleskem a není jisté, zda uvnitř nejsou nějaká zvířata. Velitel čety při cestě k místu zásahu rozhodl o vyslání jednotek z druhého poplachového stupně, protože vysoké plameny byly vidět už z velké dálky. Po příjezdu se potvrdilo, že objekt o půdorysu 20x80 metrů, ve kterém je uskladněné seno, je plameny zcela pohlcen. 

Vzhledem k tomu, že stodola se nacházela v areálu školního statku, bylo nutné ochránit okolní budovy, ve kterých byla ustájena zvířata. Zásah byl proto rozdělen na dva úseky a jeden z nich byl zaměřen na ochranu okolních stavení. Krátce před jednadvacátou hodinou rozhodl velitel zásahu o vyhlášení třetího stupně poplachu, protože byl na místě zapotřebí větší počet jednotek. Na přibližně kilometr vzdáleném Labi bylo zřízeno čerpací stanoviště, aby byla na místo zajištěna plynulá dodávka vody k hašení.

Pro efektivnější hašení bylo k události vysláno velkokapacitní čerpadlo Somati (4000 litrů/min) s hasicím monitorem Ambasador, ale po cestě byla tato technika odvolána. Velitel zásahu si naopak vyžádal rypadlo CAT 336F z jihlavské základny Záchranného útvaru HZS ČR, protože bylo zapotřebí důkladné rozhrabání a dohašení uskladněného sena. Jako zázemí pro zasahující hasiče byl vyslán týlový kontejner z Mladé Boleslavi spolu s osvětlovacími balóny.

Hasičům se podařilo krátce po 23. hodině dostat oheň pod kontrolu a mohla tak být nahlášena lokalizace. Následovalo rozebírání a dohašování stodoly. Hodinu po půlnoci bylo na místě ještě skoro sto hasičů z dvaceti jednotek. Přijela také majitelka pozemku, která pro všechny zajistila pití a stravu. Ve dvě hodiny pak dorazila technika z jihlavské roty ZÚ HZS ČR.

Krátce po sobotní šesté hodině ranní došlo ke střídání některých zasahujících jednotek. O hodinu později byl poplachový stupeň snížen na druhý. Na místě byl také redukován počet sil a prostředků, přičemž stále probíhalo rozebírání a dohašování stodoly.

Škoda, kterou požár způsobil, byla vyčíslena na tři miliony korun. Celá událost se obešla bez zranění.

Zasahující profesionální jednotky:
Benátky nad Jizerou, Český Brod, Kladno, Mělník, Mladá Boleslav, Říčany, Stará Boleslav a Záchranný útvar HZS ČR Jihlava.

Zasahující dobrovolné jednotky:
Brandýs nad Labem, Brázdim, Čelákovice, Dřevčice, Jenštejn, Jirny, Káraný, Kostelec nad Labem, Milovice, Neratovice, Nové Jirny, Přerov nad Labem, Sadská, Sojovice, Stará Boleslav, Stará Lysá, Šestajovice, Úvaly,  Veleň, Vyšehořovice, Zápy a Záryby.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem