HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jednotky třetího stupně požárního poplachu zasahovaly u požáru odpadu ve spalovně v Liberci

Dnes ve 3:37 hod. byl na Krajské operační a informační středisko ohlášen požár uskladněného odpadu ve spalovně v Liberci. 

9:40 hodin: V nočních hodinách dne 19. 9. 2019 došlo k požáru uskladněného odpadu v areálu společnosti Termizo a.s.  Požár je v současné době pod kontrolou. Na místě zásahu je zřízen štáb velitele zásahu, přítomni jsou i zástupci společnosti Termizo a.s., ČIŽP, povodí Labe a odboru životního prostředí města Liberec.  Byly vyrozuměny orgány krizového řízení statutárního města Liberec a Krajského úřadu Libereckého kraje. KOPIS předal na orgány krizového řízení města požadavek k informování obyvatel prostředky Městské policie Liberec. Probíhá monitoring ovzduší, unikající kouř není toxický. V rámci mezikrajské spolupráce byly na místo události povolány síly a prostředky z chemické laboratoře Kamenice a Záchranného útvaru HZS ČR se speciální těžkou technikou. Z hlediska ochrany obyvatelstva nebylo nutno prozatím přijímat žádná opatření. Je doporučeno se zbytečně nepřibližovat k místu události a nevětrat.

Pro tuto událost byla zřízena INFOLINKA: 950 471 679.

Informační linka se zřizuje pro účely poskytování informací o závažných mimořádných událostech, popř. situacích řešení mimořádných událostí značeného rozsahu starostům obcí a dalším představitelům orgánů veřejné správy, slouží jako informační podpora KOPIS HZS LK.

AKTUALIZACE:

10:47 hodin: Chemická laboratoř z Kamenice provedla měření toxických látek s negativním výsledkem. Měření bude přesto ještě jednou v průběhu dne zopakováno. Laboratoř měřila kvalitu ovzduší v okolí místa zásahu po směru větru, vzduch uvnitř objektu a dále vyhodnocuje vzorky vody. Jednalo se o okolní ulice  Melantrichova, Dělnická, U Potůčku, Ježkova a Šlikova.

13:00 hodin:  Ke 13. hodině byla zrušena informační linka, která vznikla pro účely této události.

SOUHRNNÁ ZPRÁVA (15:00 hodin)

Dnes ve 3:37 hod. byl na Krajské operační a informační středisko ohlášen požár uskladněného odpadu ve spalovně v Liberci. Hasiči nejdříve nasadili dva vodní proudy a ochlazovali vrata bunkru, která kvůli přeplněnosti nešla otevřít. Po otevření vrat mohli hasiči pokračovat v hasebních pracích. V době zásahu bylo naskladněno v bunkru kolem 1 500 tun odpadu, určeného ke spalování. Požárem bylo zasaženo cca 220 tun odpadu. Na místě byl zřízen štáb velitele zásahu, přítomni byli zástupci společnosti Termizo a.s., ČIŽP, povodí Labe a odboru životního prostředí statutárního města Liberec. Do přímého zásahu bylo zapojeno celkem 11 jednotek hasičů. Byly vyrozuměny orgány krizového řízení statutárního města Liberec a Krajského úřadu Libereckého kraje. Krajské operační a informační středisko předalo na orgány krizového řízení města požadavek k informování obyvatel prostředky Městské policie Liberec. V dopoledních a odpoledních hodinách provedla chemická laboratoř z Kamenice dvě kontrolní měření na toxické látky, obě proběhla s negativním výsledkem. Prováděla se měření vzduchu v okolí, uvnitř objektu a odběry vody. Na místo byla povolána také těžká technika ze Záchranného útvaru HZS ČR, která hasičům výrazně pomohla. Lokalizaci požáru velitel zásahu ohlásil ve 13:03 hod. Likvidace události byla ohlášena v 15:10 hodin. Událost se obešla bez zranění.

Autor: por. Bc. Lucie Hložková

Foto: HZS LK

Požár odpadu LiberecPožár odpadu Liberec

Požár odpadu LiberecPožár odpadu Liberec

Požár odpadu LiberecPožár odpadu Liberec

vytisknout  e-mailem