HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

U obce Drhovle unikla z cisterny síra kapalná

V sobotu 23. července přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje v 10:19 hodin informaci o úniku síry z cisterny. 

K Drhovli, části obce Drhovle Zámek vyjeli profesionální hasiči ze stanice Písek a jednotka SDH obce Čimelice. Tu velitel zásahu ponechal na blízké čerpací stanici v záloze. Hasiči okolo cisterny, která byla odstavena mimo komunikaci, vytýčili nebezpečnou zónu 50 metrů. Jednotka pak vybavena plnou chemickou ochranou evakuovala řidiče, který zůstal sedět v kabině. Řidič neutrpěl žádné zranění. Průzkumem hasiči zjistili únik přibližně 15 litrů síry, a to horním víčkem na cisterne. Síra stekla po cisterně na silnici.
Mezitím operační důstojníci na operačním středisku zkonzultovali přesný postup neutralizace síry, který následně hasiči na místě provedli. Síru nechali ztuhnout a následně mechanicky vyčistili.

Konzultace proběhla prostřednictvím sytému TRINS (= transportní informační a nehodový systém, který poskytuje nepřetržitou odbornou i praktickou pomoc při řešení mimořádných situací spojených s přepravou či skladováním nebezpečných látek na území České republiky).

Hasiči u zásahu spolupracovali s Policií ČR, která v místě zásahu usměrňovala dopravu. Silnice byla průjezdná se zvýšenou opatrností. U zásahu jsme spolupracovali a o události byli vyrozuměni pracovníci přislušné orgány životního prostředí, vodoprávního úřadu a SÚS, kteří prověřili, zda nedošlo k úniku na silnici, kde cisterna již projela.
Zásah byl u Drhovle byl ukončen okolo poledne. Hasiči provedli vlastní suchou dekontaminaci. Cisterna, která byla jinak zcela nepoškozena,   odjela s policejním doprovodem do Neratovic. 

Polde vyjádření zástupců všech přítomných organizaci nebylo nijak poskozeno životní prostředí. Nemusela být přijímána ani žádná ochranná opatření pro obyvatelstvo.

(Síra je v podstatě nejedovatá, avšak vdechováním výparů nebo prachu může dojít k zažívacím potížím. Silně dráždí oči, sliznice, dýchací cesty a pokožku. Roztavená kapalná síra má velkou přilnavost k pokožce a při styku s ní způsobuje obtížně hojitelné popáleniny. Požití větší dávky je nebezpečné pro možnost vzniku sirovodíku činností střevních mikroorganismů. Nebezpečí kapalné (roztavené) síry spočívá i v její schopnosti rozpouštět sirovodík, který se pak při chladnutí uvolňuje. Pak může nad hladinou roztavené síry vzniknout toxická a výbušná směs. Síra kapalná se používá zejména pro výrobu kyseliny sírové a případně k dalším technickým účelům. Nikdy nevylévat do kanalizace.)

Odkazy do noveho okna

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (5)

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (5) 

Detailní náhled

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (6)

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (6) 

Detailní náhled

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (4)

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (4) 

Detailní náhled

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (3)

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (3) 

Detailní náhled

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (2)

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (2) 

Detailní náhled

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (1)

Únik síry, Drhovle - 23. 7. 2022 (1) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem