HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

U nehody mixu s betonem poblíž Petříkova zasahoval i sací bagr

V úterý 27. listopadu krátce po půl čtvrté odpoledne byla na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámena dopravní nehoda domíchávače betonu v katastru obce Petříkov v okrese Praha-východ. 

Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanic Jílové a Říčany. Po příjezdu první jednotky bylo zjištěno, že domíchávač je převrácený na boku, unikají z něj pohonné hmoty a z části vytekl i přepravovaný beton. Řidič, který ještě před příjezdem hasičů opustil kabinu, byl nezraněn.

Velitel zásahu požádal o vyslání velkého vyprošťovacího automobilu, který následně vyrazil ze stanice Kladno. Kromě toho vyjel také chemický kontejner ze stanice Říčany, s jehož pomocí hasiči zlikvidovali uniklé pohonné hmoty. Vzhledem k tomu, že celková váha vozidla byla kolem 35 tun, bylo nutné nejprve z mixu odsát přepravovaný beton. 

Na místo tak byl povolán sací bagr ze zbirožské roty Záchranného útvaru HZS ČR a také další vyprošťovací automobil. Současně byl vyhlášen poplach jednotce SDH Říčany, která vlastní čelní kolový nakladač, a také dobrovolné jednotce Velké Popovice. Po soustředění veškeré techniky byl nejprve pomocí nakladače odtěžen vyteklý beton a pak byl postupně odsán beton z domíchávače. Kvůli velkému množství přepravované směsi byly tyto práce rozděleny do čtyř fází, protože se odsátá část betonu musela vždy odvézt do čtyři kilometry vzdálené betonárny k likvidaci.

Z důvodu dlouhodobějšího zásahu byl na místo povolán týlový kontejner ze stanice Beroun. Hasičům se podařilo odsát beton krátce po půl jedenácté v noci, pak přišlo na řadu samotné otočení vozidla zpět na kola. To se povedlo ve spolupráci se specializovanou vyprošťovací firmou, které zajistila i odtah vozidla. Hasiči zásah ukončili pár minut po půlnoci s tím, že ve středu ráno odtěží kontaminovanou zeminu společnost Dekonta.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem