HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

U lesního požáru u Olešnice v O. h. zasahovali čeští i polští hasiči

Požár zasáhl plochu asi 70x350 m, na místě zasahovalo celkem 11 českých a polských jednotek. 

Olešnice v Orlických horách – požár – 20. 4. 13:34

Před 14. hodinou přijalo krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje hlášení požáru lesního porostu, který měl být většího rozsahu. Průzkumem hasiči zjistili, že hoří mladý lesní porost na ploše asi 70x350 m. Vzhledem k zasažené ploše byla cestou operačního střediska vyžádána také pomoc polských jednotek a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Hořelo v těžko přístupném lesním terénu, kam museli hasiči vodu dovážet. Z toho důvodu byla zřízena čerpací stanoviště a kyvadlová doprava vody. Dalšímu šíření požáru zabránily zasahující jednotky před 16. hodinou. Požár se však dostal až do kořenového systému, proto bylo nutné důkladné dohašení všech ohnisek. Likvidaci ohlásil velitel zásahu v 17:42 hod., na místě zůstala místní dobrovolná jednotka, která bude dohlížet na požářiště až do ranních hodin.

Příčina požáru je předmětem vyšetřování, škoda byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun.

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Dobrušky a Náchoda, dále JSDH Bohdašín, Deštné v O. h., Nový Hrádek, Olešnice v O.h., Dobruška, Nové Město nad Metují a polské jednotky Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój a Lewin Klodzki.

Od pátku 19. 4. zaznamenali hasiči v Královéhradeckém kraji už 14 požárů v přírodním prostředí (k 20. 4. 19:00). V souvislosti s přetrvávajícím suchem vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí, kde varuje před nárůstem nebezpečí vzniku a šíření požárů. S tím se pojí mimo jiné doporučení nerozdělávat v přírodě a zejména v lesích oheň, nepálit trávu a jiný biologický odpad, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Požár Olešnice (1).JPG

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje

Odkazy do noveho okna

Požár Olešnice (1)

Požár Olešnice (1) 

Detailní náhled

Požár Olešnice (2)

Požár Olešnice (2) 

Detailní náhled

Požár Olešnice (3)

Požár Olešnice (3) 

Detailní náhled

Požár Olešnice (4)

Požár Olešnice (4) 

Detailní náhled

Požár Olešnice (5)

Požár Olešnice (5) 

Detailní náhled

Požár Olešnice (6)

Požár Olešnice (6) 

Detailní náhled

Požár Olešnice (7)

Požár Olešnice (7) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem