HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

U hasičů byly brány otevřené po dva dny, přišly více než dva tisíce lidí

Foto pro HZS: DeníkFoto pro HZS: Deník
 
            V pátek i sobotu 16. a 17. května mohli všichni příznivci hasičů nahlédnout za brány požární stanice v Pardubicích. Hasiče velmi potěšilo, že ač po oba dva dny chvílemi z nebe padaly dešťové kapičky, více než dva tisíce lidí to od návštěvy hasičské stanice neodradilo.
            Připraveny byly zajímavé ukázky – například horizontální transport (přemostění) hasičů lezců, který je využíván například při povodních či v nepřístupném skalnatém terénu, kdy je nutné přepravit nejen záchranáře, ale hlavně bezpečně evakuovat osoby přes zatopený prostor.
Divákům se představila také Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje. Perfektně vycvičení psi předvedli, že poslouchat umí na jediný povel a dokonce zvládají i se svým pánem bezpečně slanit po laně.
             Obtížné situace při dopravních nehodách byly návštěvníkům předvedeny při ukázce vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Hasiči divákům dokázali, že jsou připraveni na jakýkoliv zásah. „Po zajištění stability vozidla a zajištění zraněné osoby je vždy úkolem hasičům vyprostit raněného. Pomocí hydraulických nůžek odstřihneme plech a sloupky vozu tak, abychom se lépe dostali k zaklíněným osobám. Musí si vytvořit dostatečný prostor pro záchranu osoby. Poté opatrně vyneseme osoby mimo vozidlo. Používají se k tomu páteřní nosítka „Skůpram“. Tato nosítka je možné rozpojit a osobu šetrně přemístit do vakuového lehátka a tím celé tělo znehybnit. Na fixaci zraněného se používá vakuová dlaha,“ přiblížil ukázky Petr Dvořák, velitel čety na pardubické stanici.
           
Úplnou novinkou, kterou diváci měli možnost spatřit na dnu otevřených dveří, byl vrtulník dron – osmi vrtulový profesionální systém UAV pro profesionální filmové a fotografické účely. Tento systém obsluhují dvě osoby – pilot a kameraman. Hasiči takový systém mohou využívat například při povodních nebo při velkých požárech, a díky zmapování situace se tak rychle rozhodnou, jak a kam účinně síly a prostředky k likvidaci požáru nasadit.
Pro děti byly připraveny soutěže a kvízy. Ve stánku Besipu si mohli i dospělí návštěvníci vyzkoušet dopravní testy, ale i tzv. opilecké brýle. Jedná se o brýle, které připodobní stav opilosti, jak se člověk cítí po užití alkoholických látek. 
 
Divákům se představili také nejmenší hasiči z Volče s požárním útokem, za který byli odměněni potleskem od přítomných diváků.
V závěru každého dne byla ukázka likvidace požáru hořícího automobilu pomocí vysokotlakého proudu vody, kdy je voda rozprašována pod vysokým tlakem. Vytvoří se vodní mlha, která nedovolí přístupu vzduchu a dochází tak k uhašení požáru. Je to velmi účinné hašení a hasiči ho často používají. Návštěvníci se také dozvěděli, co dělat, když jim automobil začne hořet a co je nejčastější příčinou vzniku požárů vozidel.
Ten, kdo přišel k hasičům, se rozhodně nenudil – bylo možné vyzkoušet si laserovou střelnici, zhlédnout ukázku jízdního oddílu Městské policie Pardubice i mobilní laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, zcela funkční historickou parní stříkačku z roku 1910 zapůjčenou od dobrovolných hasičů z Opočna a samozřejmě i zcela novou techniku pořízenou z Integrovaného operačního programu Evropské unie – například dvě cisternové automobilové stříkačky CAS 30 se zásobou 9 tisíc litrů vody a 540 litrů pěnidla nebo velitelsko-spojový automobil, který mimo jiné zasahoval již při povodních, evakuační autobus pro 40 osob a smykem řízený nakladač Bobcat.           
 
Odkaz na video z dronu youtube: https://www.youtube.com/watch?v=T0YksdVU1KI
 
Vendula Horáková, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem