Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Třikrát více výjezdů hasičů kvůli včerejší bouřce

4. 8. 2014 (Nicole Zaoralová) - Profesionální i dobrovolní měli plné ruce práce s odstraňováním následků bouřek, které včera zasáhly naší republiku.  

Během včerejšího večera a noci vyjeli hasiči k 473 technickým pomocem (přičemž dlouhodobý denní průměr je 152 výjezdů) a většinu z nich tvořily zásahy související s bouřkami. Nejvíce výjezdů zaznamenali hasiči na Vysočině, dále v Jihomoravském, Ústeckém nebo Pardubickém kraji. Oproti předcházejícím bouřkám měli naopak klidněji hasiči ve Středočeském kraji nebo v Praze. 

Nejčastější činností hasičů v souvislosti s přívalovými srážkami bylo odstraňování popadaných stromů a čerpání vody

Dále hasiči odstraňovali překážky na vodních tocích, kdy čistili propustě a mosty od naplavenin, které přinesla velká voda. Dále prováděli čerpání vody ze sklepů a níže položených míst, v několika případech prováděli odčerpávání vodních lagun a také usměrňovali tok vody tak, aby nedocházelo k ohrožení majetku občanů.

V Olomouckém kraji evakuovali hasiči dva dětské tábory u obce Hoštejn z důvodu zvyšující se hladiny řeky. Celkem bylo evakuováno 85 lidí, kteří byli ubytováni v obecním domě v Hoštejnu.

V Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí, odstraňovali zase hasiči naplavené větve z poldru (oblast kolem vodního toku, která složí k rozlivu vody při povodních, například pole nebo louka) v Nepomukách. Dále byly preventivně strženy dvě lávky. Starostkou obce byl vyhlášen II. povodňový stupeň z důvodu zvedající se hladiny na místním toku vlivem přívalového deště. V tuto chvíli je již situace klidná.

Na Vysočině v okrese Žďár nad Sázavou byl v důsledku přívalových dešťů na území obce Svratka vyhlášen III. povodňový stupeň, který byl na horním toku řeky Svratky překročen. V tuto chvíli je již Svratka na I. povodňovém stupni, ale jsou místa, kde ještě stoupá.

Hasiči pokračují v odstraňování následků bouřky ještě v tuto chvíli. Od 7 hodiny řešili hasiči přes dvacet událostí.

 

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
 

 

 

 

Foto : Ondřej Hanuš - JSDH Proseč

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem