HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Topná sezona začíná – jak předejít požárům komínu?

Počet požárů, způsobených špatnou instalací, provozem či zanedbanou údržbou topidel a odtahů spalin na území České republiky rok od roku stoupá. Zároveň s tím vzrůstá také škoda způsobená těmito požáry. 

Jak ale vypadají konkrétně kotle a komíny po letním období? Určitě by je měl před topnou sezónou prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné. Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze.

Sankce

Kontrolovat a čistit spalinovou cestu nám ukládá zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhláška č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty. Když fyzická osoba údržbu zanedbá, může dostat pokutu až 10.000 Kč, v případě vzniku požáru se částka může vyšplhat až na 25.000 Kč. Také pojišťovnu při rozsahu škod zajímá, zda majitel nic nezanedbal a pokud se zjistí, že nedodržel obecně platné právní předpisy a úseku požární ochrany, má pojišťovna právo krátit pojistné plnění.

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Základní lhůty pro čištění spalinové cesty na pevná paliva s celoročním provozem (např. běžný rodinný dům), kde je výkon kotle do 50kW, je 3x ročně. U spotřebiče na kapalná paliva 2x ročně a 1x za rok je potřeba provést údržbu spotřebiče na plynná paliva. Nová vyhláška je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění spalinové cesty na pevná paliva provést svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík.

Co dělat, když dojde k požáru komína?

Okamžitě přestaňte topit. Pokud je to možné, vyberte topeniště a hned odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komína. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Ani lézt na střechu a hasit svépomocí není určitě dobrý nápad, liberečtí hasiči mají zkušenost s událostí, kdy majitel u komína uklouzl, sjel po střeše a spadl na zem.

Kontrola

Kontrola spalinové cesty se provádí po jejím vyčištění mj. posouzením konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzením provozuschopnosti komína, posouzením přístupu ke komínu, posouzením stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištěním požární bezpečnosti stavby.

Revize spalinové cesty se provádí před uvedením nové spalinové cesty do provozu, při změně druhu paliva, před připojením spotřebiče do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče za jiný druh, typ, výkon nebo po komínovém požáru, či vzniku trhlin u používané spalinové cesty. Revizi provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví a zároveň revizním technikem spalinových cest.

Autor: por. Bc. Lucie Hložková

Foto: HZS LK

HZS LKHZS LK

vytisknout  e-mailem