HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tonoucího člověka hasiči vytahovali z ledové vody

(30.01.2019) Naštěstí se však jednalo pouze o cvičení. Hasiči v průběhu zimy každý rok absolvují cvičení na zamrzlých vodních plochách. 

Na různých vodních nádržích, rybnících a jiných vodních plochách ve Zlínském kraji tak hasiči simulují propadnutí osoby či osob do vody a jejich rychlé ztrátě sil při snaze dostat se na břeh.

Cílem cvičení je rychlá záchrana propadlé a podchlazené osoby, její dopravení na břeh a poskytnutí předlékařské první pomoci.

Tragicky mohou skončit zimní radovánky pro ty, kteří se v těchto dnech vydají na zamrzlé vodní plochy. Současné nízké teploty pod bodem mrazu mnohé lidi lákají k pravým zimním radovánkám. Teploty však nejsou dlouhodobě nízké na to, aby se na vodních plochách vytvořil dostatečně tlustý led. Proto nedoporučujeme vstupovat na led na vodních plochách, neboť hrozí prolomení ledu.

Základní preventivní zásady, kterých bychom měli dbát, pokud chceme vstupovat na zamrzlé vodní plochy:

  1. Rozhodně se nedoporučuje volný pohyb po ledu o tloušťce menší než 16 cm a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze!
  2. Jestliže potřebujeme přejít zamrzlou vodní plochu, je třeba dbát co největší opatrnosti – možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.
  3. Po ledové ploše se nepohybujeme ve skupinách, může dojít k lokálnímu přetížení ledu a k jeho náhlému prasknutí.
  4. Při pohybu po zamrzlé vodní ploše se mezi jednotlivými osobami doporučuje udržovat vzdálenost cca 5m.
  5. Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše využíváme pomůcky zvyšující zatěžovanou plochu (lyže, sněžnice apod.).
  6. Doporučují se osobní záchranné pomůcky. Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí (jakoby z běžecké hůlky) přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka nám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět.
  7. Při samotné záchraně tonoucích osob z ledové vody - po propadnutí - je v první řadě nutné nejdříve uvědomit složky IZS(Integrovaný Záchranný Systém) linky 112 (jednotní evropské číslo tísňového volání) nebo 150 (hasičský záchranný sbor) a 155 (zdravotnická záchranná služba). K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji vlastní bezpečnost, velice opatrně, s využitím co největší plochy (plazením, s použití žebříků, desek, klád nebo plavidel) a pokud možno upoutáni na laně s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.
  8. Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu zdravotnické záchranné služby (155). Pokud je tonoucí při vědomí, ihned jej zbavte mokrého oděvu a zabalte do suchého. Udržujte tepelný komfort.

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem