HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tísňové volání 112, pomoc i v cizím jazyce

(9.8.2019) Zlínští operátoři linky 112 pomáhali při záchraně lidského života s tlumočením cizincům se zasahujícími složkami na místě krizové události. 

Na začátku měsíce srpna do České republiky přiletěli čtyři anglicky hovořící muži, obdivovatelé historických letadel. Mimo jiné navštívili i obec Střelnou na Vsetínsku. Zde však jednoho z mužů postihly v lese vážné zdravotní problémy a začal boj o jeho život. Každá minuta zde hrála velkou roli. Jeden z mužů rychle běžel pro pomoc. Když vyběhl z lesa, potkal místního občana, který zavolal na tísňovou linku zdravotnické záchranné služby. Ta v rámci konferenčního hovoru požádala hasiče - operátory z tísňové linky 112 o pomoc při tlumočení, nasměrování složek IZS na místo události a navedení anglicky hovořících mužů ke správnému ošetření jejich kamaráda. Stav muže byl tak vážný, že bylo nutné do příjezdu záchranářů provádět resuscitaci. Operátor linky 112 tak ve spolupráci s operátorem záchranářů naváděl anglicky hovořící muže ke správnému a účinnému provedení resuscitace, a to až do příjezdu záchranářů. Ti si poté převzali muže do své péče. Pro zasahující muže, kteří bojovali o život svého kamaráda, to byly dlouhé minuty, při kterých měli psychickou podporu v operátorovi linky 112.

Tím však práce operátora linky 112 neskončila. Tentokrát již operátorka tlumočila pro zasahující státní policisty, kteří si převzali šetření celé této události. Operátorka tak mužům anglicky vysvětlovala ve spolupráci s policisty další postup vyšetření. Poté práce operátorky skončila.

Operátoři telefonních center tísňového volání 112 jsou schopni odbavovat tísňové hovory nejen v češtině, ale rovněž v angličtině nebo němčině. Počet hovorů v cizí řeči není mnoho, ale operátoři jsou v rámci složek IZS  schopni pomoci i s tlumočením ostatním zástupcům složek.

https://www.hzscr.cz/clanek/hzs-zlinskeho-kraje-menu-integrovany-zachranny-system-tisnova-volani-tisnova-volani.aspx

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Odkazy do noveho okna
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem