Hasičský záchranný sbor České republiky

Vaše důvěra je náš závazek

TFA Poland 2014: Firefighter Combat Challenge čeští hasiči nechali ostatním, medaile brali hlavně v TFA

1. 7. 2014 (Kateřina Hlaváčková) - Ve čtvrtek 26. června 2014 dorazila výprava české TFA reprezentace do polské Toruně, kde stejně jako v minulých letech probíhala soutěž TFA Poland – v podstatě na sobě závisle nezávislé tři závody.

Všechno začalo závodem FCC TORUŃ 2014 – místní soutěži v disciplíně Firefighter Combat Challlenge.

Druhá soutěž, která probíhala v Polsku, byla IV. EUROPEAN FIREFIGHTER COMBAT CHALLENGE, tedy jednoduše česky čtvrté mistrovství Evropy v disciplíně FCC.

A závěrečnou třetí „nezávislou“ soutěží s vlastními výherci byl závod TFA POLAND 2014, který byl pro český TFA tým, jak už název napovídá, stěžejní.

Jak už z minulého roku jistě dobře víte, TFA v Polsku není klasickým závodem. Všichni zúčastnění hasiči nejprve nastupují do divácky atraktivní Firefighter Combat Challenge a jen ti nejlepší dostanou možnost absolvovat čistokrevné sobotní TFA, rozdělené na čtyři dobře známé disciplíny.

Firefighter Combat Challenge se odehrává na jednom místě – závodník začíná pod železnou konstrukcí, kde po zaznění startovních tónů uchopí „do žížaly“ sbalenou hadici a vyběhne
s ní tři poschodí, kam následně zvedne pomocí lana smotané hadice.

Po seběhnutí dolů hasič uchopí palici, v kaiser boxu s její pomocí přesune závaží z jednoho konce kolejnice na druhý, aby následně absolvoval slalomovou dráhu, s nataženou hadicí proběhl „westernovými“ dvířky a trefil/srazil terč.

Pak už zbývá jen protnout cílovou páskou – ne však sám, ale s figurínou. Ti nejlepší vše zvládnou do dvou minut, výjimkou ale nejsou ani časy blížící se minutě a půl.

Čtvrtek 26. června 2014

Nedlouho po příjezdu českého autobusu na místo konání soutěže nastoupilo několik českých štafet do závodu „FCC TORUŃ 2014“ a navzdory obrovské konkurenci tři štafety postoupily do osmifinále, které se odehrálo následující den.

Pátek 27. června 2014

Firefighter Combat Challenge bylo hlavním tématem dne, všichni jednotlivci absolvovali popsané disciplíny a ti nejlepší se kvalifikovali do závodu TFA. Po ukončení individuálních startů se odehrálo již zmíněné osmifinále štafet.

Konkurence byla ale obrovská – soutěžní týmy z ostatních zemí mají vše (včetně předání štafetového kolíku) natrénováno na milimetry – všechny české štafety tak byly vyřazeny
a do čtvrtfinále se žádný Čech nepodíval.

Sobota 28. června 2014

V sobotu prožili někteří závodníci „déjà vu“ a po poněkud hektickém odjezdu z ubytování přímo na sportoviště nastoupili opět do FCC, tentokrát se ale jednalo o čtvrté evropské mistrovství.

Češi však byli soustředění převážně na odpolední část dne – konečně TFA. To se skládalo
ze čtyř tradičních disciplín: roztažení a smotání hadic; hammer box, průběh tunelem, figurína
a bariéra; postavení žebříků, výběh s barely po konstrukci, vytažení hadic; běh s hadicemi
do kostelní věže a výstup nahoru.

A jak to všechno dopadlo?

Lukáš Novák opět proběhl všechny disciplíny TFA jako ďábel a získal tak zlatou medaili jak ve své kategorii TFA M18, tak i v kategorii TFA OPEN. Druhému v pořadí „nadělil“ neuvěřitelných 10 vteřin.

Dalším medailistou se stal Jaroslav Barcuch, který se umístil na druhých pozicích
v kategoriích M50 v obou závodech Firefighter Combat Challenge, jak tom toruňském, tak
i evropském. Na krku mu tak visely dvě stříbrné medaile.

Josef Vlk se také nenechal zahanbit a bral bronzovou medaili za třetí místo v TFA kategorii M45.

A naprosto stejně jako minulý rok Češi prokázali, že patří ke světové špičce v TFA
a navzdory tomu, že se jako jednotlivci na dalších medailových pozicích neumístili, dva české týmy vybojovaly díky součtu národních časů zlatou a bronzovou medaili.