HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Taktické zkušenosti z likvidace lesních požárů představil mexický hasič

Hašení lesních požárů bez vody. Pro české sbory neobvyklý přístup a taktická výzva, pro hasiče v Mexiku, v Kanadě či USA naprostá nutnost. V rozsáhlých lesích severní Ameriky v těžko přístupných terénech mimo civilizaci se musejí vypořádat se spoustou nepříznivých okolností. 

S mnohými negativními vlivy jsme se nyní setkali rovněž, a to konkrétně při hašení velkého lesního požáru v Hřensku v Národním parku České Švýcarsko, kam byli vysláni jako odřad desítky našich hasičů. Proto příslušníci HZS Olomouckého kraje uvítali možnost dozvědět se podrobnosti o způsobech hašení za Atlantikem od Víctora Garcíi Garrida.

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (1).jpgPříslušníci HZS Olomouckého kraje si vyslechli zkušenosti mexického hasiče 

Zkušený mexický hasič se ve své kariéře zaměřil především na taktiku při hašení lesních požárů, na využití letecké techniky a preventivní ochranu lesů před ničivými požáry. Absolvoval desítky školení, výcviků a účastnil se řešení velkého množství rozsáhlých mimořádných událostí nejen v Mexiku, ale také v Kanadě. Je certifikován v Kanadě pro zásahy prováděné malými týmy hasičů slaněním z vrtulníku. Byť je organizace požární ochrany v Mexiku odlišná, ohledně vlastního hašení si jsou hasiči na celém světě velmi blízcí.

Našim příslušníkům proto popsal tamní strategie a taktiky, organizaci práce, vybavení i techniku, s níž na místě zásahu pracují. Přínosné pak byly především informace o způsobech hašení bez využití vodních zdrojů. „Techniky hašení používané v Americe nebo například ve středomoří jsou nám obecně známé. Možnost diskutovat tyto postupy s někým, kdo má osobní zkušenosti, jsou nám naopak vzácné. Byly pro nás zajímavé jak Victorovi zkušenosti s použitím různých typů letecké techniky, tak reálné každodenní starosti pozemních hasičů,“ vysvětlil Marek Sobek, ředitel územního odboru Prostějov, který vede pracovní skupinu HZS Olomouckého kraje zaměřenou právě na řešení lesních požárů.

Ta byla ustavená v červnu pro vzdělávání, školení a výcvik našich hasičů se zaměřením na optimalizaci postupů, taktiky a řízení rozsáhlých požárů v přírodním prostředí. Cílem skupiny je i zkoumat, zda by bylo vhodné aplikovat zahraniční postupy v domácím prostředí.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz

Odkazy do noveho okna

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (1)

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (1) 

Detailní náhled

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (2)

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (2) 

Detailní náhled

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (2)

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (2) 

Detailní náhled

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (5)

0109_imz_lesni_pozary_mexiko (5) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem