HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Taktické cvičení složek IZS v Trnávce

Nedbalostním jednáním obyvatele jedné místnosti budovy v Trnávce došlo k požáru ve 2. nadzemním podlaží. Vzhledem k vysokému požárnímu zatížení se plameny rychlé šířily nejen po místnosti, ale dále byla silně zakouřena celé chodba ve druhém i třetím nadzemním podlaží.

Požár zpozoroval náhodný chodec, který událost hned oznámil na tísňovou linku 112. Takový byl námět taktického cvičení složek IZS. Jako první se na místo dostavila jednotka profesionálních hasičů z Přelouče. Dále se k události dostavila zdravotnická záchranná služba i policisté a další jednotky požární ochrany.

Místo cvičení bylo rozděleno na nebezpečnou zónu, což byla vnitřní část budovy a vše, co bylo v jejím bezprostředním okolí, dále pak zónu ´přednemocniční neodkladné péče´, kde bylo prováděno třídění zraněných osob, jejich základní vyšetření a ošetření a následný odsun do zdravotnických zařízení.

Na místě byl i psycholog HZS Pardubického kraje, který poskytoval psychologickou pomoc. Při cvičném požáru došlo nejen ke zranění asi 21 osob, které utrpěly zejména popáleniny, nadýchaly se zplodin hoření, ale také zlomeniny po pádu z okna a dále došlo k úmrtí 3 osob.

A proč cvičíme? Cvičíme proto, abychom se neustále zlepšovali, čím víc trénujeme, tím jsme lépe připraveni na skutečné události. Často odhalíme i nedostatky a chyby, ze kterých se pochopitelně učíme. Tréninkem se posouváme dál.

Jen v loňském roce se jednotky PO v Pardubickém kraji účastnily 86 taktických cvičení a 13 prověřovacích cvičení.

Cílem dnešního cvičení bylo zjistit, zda velitel zásahu efektivně řídí zásah, jak spolupracují hasiči s dalšími zasahujícími složkami IZS a dalšími subjekty podílejícími se při řešení mimořádné události. Ověřili jsme si činnosti vedoucích a členů jednotlivých složek IZS na místě zásahu a jednotek požární ochrany při zásahu na požár výškové budovy, provádění průzkumu, označování prostor, vybavení jednotek na tyto typy zásahů.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem