Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Taktické cvičení složek IZS „METRO 2014“

22. 10. 2014 (Nicole Zaoralová) - V jednu hodinu ráno ve stanici metra Anděl dochází k teroristickému útoku. Na nástupišti je rozbitá skleněná lahev s neznámou látkou a v její bezprostřední blízkosti cestující začínají padat a omdlévat. Vzniká panika. 

Foto: HZS hl. m. PrahyFoto: HZS hl. m. Prahy
To byl námět taktického cvičení složek IZS, které se odehrávalo v noci z 21. na 22. 10. 2014 v prostorách stanic metra B. Ve chvíli provedení útoku se ve stanici metra Anděl a ve vlakové soupravě nacházel neznámý počet cestujících a personálu.
 
HZS hl. m. Prahy organizoval společný zásah se zřízením sektorů, úseků a štábu velitele zásahu, stanovil hranice nebezpečné a vnější zóny, určil režimová opatření. Příslušníci HZS hl. m. Prahy zachraňovali civilní osoby, zasažené nebezpečnou chemickou látkou a dekontaminovali nejen je, ale i zasahující hasiče. Chemici z Petřin odebrali vzorky nebezpečné chemické látky v místě rozlití a rozptylu a látku detekovali. Před vybranými nemocnicemi byla zprovozněna dekontaminační pracoviště a probíhala zde očista obyvatelstva.
 
Pro případ, že by během cvičení bylo potřeba vyslat hasiče ke skutečnému zásahu, byly povolány na profesionální hasičské stanice zálohy z řad jednotek sborů dobrovolných hasičů.
 
Cvičení bylo ukončeno krátce před čtvrtou hodinou ranní. Doprava v hlavním městě nebyla omezena.
 
Hodnocení cvičení bude probíhat zhruba měsíc. Do konce listopadu bychom tedy měli znát kladné i záporné stránky připravenosti a spolupráce složek IZS a dalších subjektů, na které cvičení poukázalo.
 
por. Ing. Pavlína Adamcová
tisková mluvčí HZS hl. m. Prahy
mob. 603 213 447

vytisknout  e-mailem