Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

ŠVZ HZS ČR pracoviště Zbiroh

K 1. 1. 2016 bylo ve Zbirohu zřízeno pracoviště Školního a výcvikového zařízení HZS ČR (ŠVZ). Je to poprvé od doby provádění úsporných opatření, co dochází ke zvyšování kapacity našeho rezortního vzdělávacího zařízení. Pouze pro připomenutí – v roce 2010 bylo bez náhrady zrušeno Odborné učiliště požární ochrany v Chomutově a následně k 31. 12. 2013 „učiliště v Borovanech“, které od 1. 1. 2011 fungovalo jako samostatné středisko ŠVZ a následně od 1. 1. 2013 v režimu odloučeného pracoviště ŠVZ.

Na konci roku 2014 přijalo vedení HZS ČR rozhodnutí rozvíjet vzdělávací kapacity ŠVZ. Dvěma hlavními důvody jsou vytváření podmínek pro realizaci odborné přípravy členů jednotek požární ochrany z řad dobrovolných hasičů a zlepšení „rozložení“ vzdělávacích zařízení v rámci České republiky.

Na jaře a v létě roku 2015 jsme formou výběrových řízení vybrali prvních pět lektorů, všechny z řad profesionálních hasičů. V průběhu loňského roku se naši noví kolegové zapracovávali ve středisku Brno. Na sklonku roku 2015 jsme přímo ve Zbirohu zorganizovali pět prvních kurzů. Jednalo se jak o kurzy pro příslušníky HZS (2x CHS-P), tak i pro členy JSDH obcí (V 40, S 40 a NDT 16).

Rozjezd našeho fungování ve Zbirohu je více než skromný. Kromě vlastních zaměstnanců fungujeme výhradně díky spolupráci se ZÚ Hlučín a se Skladovacím a opravárenským závodem. Kapacitu 32 lůžek, 2 učebny, zázemí chemické služby a kanceláře pro lektory nám zapůjčil ZÚ Hlučín, 7 garážových stání můžeme využít od SOZ, mobilní techniku a věcné prostředky pro zajištění kurzů si půjčujeme ze středisek ŠVZ Brno a Frýdek-Místek.

Naší vizí je vybudovat ve Zbirohu kvalitní středisko ŠVZ, díky kterému do budoucna pokryjeme veškeré požadavky výkonu služby na vzdělávání příslušníků HZS ČR, zaměstnanců HZS podniků i členů JSDH obcí.


plk. Ing. Radovan Kočí a mjr. Ing. Josef Daníček

vytisknout  e-mailem