HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Svatý Florián slaví svátek a my s ním. Pojďte se na jeho počest toulat hasičskou historií

Hasiči každoročně připravují v souvislosti se svátkem svatého Floriana nejrůznější společenské, preventivně-výchovné akce a dny otevřených dveří. Letos s ohledem na aktuální opatření v souvislosti s pandemií koronaviru ovšem nejsou veřejné akce možné. 

Jelikož však nechceme veřejnost ochudit o informace a zajímavosti spojené s hasiči, připravili jsme si pro vás při příležitosti dne Svatého Floriána exkurzi do historie hasičstva v našem kraji a v krajském městě. S využitím dobových fotografií tak v novém seriálu nahlédneme do minulosti a zjistíme, že hasiči jsou zde s vámi a pro vás dlouhá desetiletí. Ukážeme, jak se práce hasičů proměnila, zavzpomínáme na historickou techniku či velké zásahy. Zjistíme tak například, kdo bránil hasičům při zásahu u hořící olomoucké synagogy, že v požární flotile sloužily Jawy, že se hasiči vzdělávali v Olomouci na samostatném učilišti nebo že radost z nové cisterny neskrývali příslušníci tehdy ani dnes. Tak se pojďte toulat hasičskou historií s námi.

Toulky hasičskou historií

Díl první: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

1.png70. léta 20. století, Horní náměstí, Olomouc Nástup družstva profesionálních olomouckých hasičů před radnicí na Horním náměstí při zahájení taktického cvičení. Všimnout si můžete i dobové techniky, a to konkrétně cisternové automobilové stříkačky ASC - 16 Škoda 706 RTH a automobilového žebříku na podvozku Tatra 148.

Dříve

Cvičení patřila vždy mezi důležité činnosti hasičů. Už členové čerstvě založeného českého dobrovolného sboru hasičů v Olomouci se v roce 1922 pravidelně účastnili cvičení a odborné přípravy. Ihned po založení sbor čítal 60 členů, leč techniku neměl žádnou. Proto jezdili olomoučtí hasiči cvičit ke sborům v okolí města, například do Řepčína či Hodolan. Olomoucký český dobrovolný sbor tehdy také soupeřil s lépe vybaveným sborem německým, a tak když si čeští hasiči pořídili z hasičských závodů v Čechách pod Kosířem v roce 1927 novou autostříkačku zn. Škoda 505 se silným čerpadlem, byla to obrovská událost. Toho času to byl totiž nejsilnější hasičský stroj na Olomoucku. A tak si jej majitelé náležitě cenili. Později se osvědčil při mnoha velkých požárech, jako například při požáru pily na Bělidlech a ve Chválkovicích, nebo v roce 1927 při velkém požáru v Lošticích.

Taktická cvičení se konala například i během druhé světové války, kdy byl v roce 1942 založen olomoucký sbor hasičů z povolání. I když v něm ve většině sloužili Češi, jeho velení bylo ryze německé. Základnu měl v prostorách německého sboru v Sokolské ulici, kde měli hasiči též ubikace. Služba byla konána s přísnou vojenskou kázní a tresty byly udělovány podle kasárenského způsobu. Volného času bylo málo. Není divu, cvičení požárního sboru se konalo denně. Cvičení a výcviky zůstaly i po válce běžnou součástí hasičské služby. Například v roce 1947 profesionální hasiči v Olomouci absolvovali 192 teoretických a praktických cvičení. Po založení českého profesionálního olomouckého hasičského sboru v roce 1945 až do roku 1978 se jeho základnou stala budova v Kateřinské ulici, objekt v Sokolské ulici pak sloužil pro umístění náhradní techniky.

nastup_pred_stanici_trznice_olomouc.jpgPoválečné období, Kateřinská ulice, Olomouc Slavnostní nástup profesionálních olomouckých hasičů před stanicí v Kateřinské ulici v Olomouci i s tehdejší hasičskou flotilou. Přesný rok pořízení fotografie však neznáme.

Dnes

Profesionální hasiči absolvují v běžném roce v Olomouckém kraji kolem sta cvičení. Zhruba polovinu tvoří takzvaná prověřovací cvičení. Jde o simulovaný zásah, který se však blíží realitě a výjezdová jednotka o něm předem neví. Smyslem je prověřit připravenost a akceschopnost hasičů, odhalit případné nedokonalosti a odstranit je. Druhou polovinu pak představují taktická cvičení. Jejich účelem je příprava jednotek na zdolávání požárů nebo na záchranné práce při mimořádných událostech. Hasiči předem trénují činnosti, které budou při taktickém cvičení vykonávat. Pravidelně se rovněž organizují krajská cvičení integrovaného záchranného systému (IZS), při nichž se nacvičuje koordinovaný a společný zásah při rozsáhlých mimořádných událostech. Také se zaměřujeme na řízení záchranných a likvidačních prací ve štábech a na komunikaci mezi nimi. Například v roce 2018 a 2019 jsme při cvičeních řešili následky orkánu a přívalových povodní, zasahovali jsme po útoku aktivního střelce či jsme hasili požár v nemocnici.

Nedílnou součástí služby výjezdových hasičů jsou také výcviky a odborná příprava. Absolvují je každou svou směnu. Z odborných znalostí podstupují příslušníci zařazení ve výjezdových jednotkách každoročně přezkoušení. Protože: Kdo je připraven, není překvapen.  

Ve druhém díle se podíváme na to, jak se rekrutovali hasiči dříve a jak dnes. Kolik si vydělal hasič během druhé světové války a co musel umět?

Máte ve svém archivu fotografie spojené s historií hasičů v našem kraji? Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte. Můžete je poslat e-mailem na lucie.balazova@hzsol.cz. Děkujeme.

Zdroj: Informace jsme čerpali z dokumentu velitele olomouckého požárního sboru Aloise Měchury ze 14. května 1948, z dobového tisku a z dokumentů uložených v archivech Vědecké knihovny v Olomouci, v olomoucké pobočce Zemského archivu v Opavě a ve Státním okresním archivu Olomouc. Poděkování patří Ing. et Bc. Vladimíře Hacsikové, která dokumenty vypátrala a shromáždila.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz

vytisknout  e-mailem