HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Středočeští hasiči přijali zahraniční kolegy z EU

Středočeští hasiči se stali hostiteli v rámci programu Mechanismus Evropského společenství – výměna odborníků civilní ochrany. V týdnu od 4. do 10. listopadu uspořádali program pro devítičlennou delegaci specialistů z Francie, Německa a Portugalska. Jeho náplní byla výměna zkušeností na téma „Adaptace taktických postupů jednotek požární ochrany na nová rizika a klimatické změny“. 

Hlavním bodem týdenního programu bylo představení nových taktických postupů berounských hasičů v souvislosti s klimatickými změnami – zavádění taktiky hašení s nízkou spotřebou vody v rámci tzv. D-programu, která byla představena a konfrontována s dlouholetými zkušenostmi a praktickými poznatky odborníků na hašení rozsáhlých požárů v přírodním prostředí z řad portugalských a francouzských hasičů. Dalším tématem byla výměna zkušeností o aktuálně hodně diskutované problematice hašení elektromobilů.  

Setkání bylo zahájeno vzájemnou výměnou zkušeností formou přednášek všech delegací i hostitele podle tematického zaměření akce a bylo doplněno dalšími prezentacemi a praktickými ukázkami vybavení HZS ČR.

Během týdenního programu proběhly akce:

 • přijetí na berounské radnici starostkou města RNDr. Soňou Chalupovou,
 • prohlídka vybavení na stanicích HZS Středočeského kraje v Berouně, Hořovicích, Kladně, Mladé Boleslavi, Rakovníku, Roztokách, Řevnicích a ve Slaném,
 • prohlídka nové zbrojnice jednotky sboru dobrovolných hasičů městyse Komárov,
 • účast na slavnostním shromáždění k 30. výročí založení Požární stanice Hořovice,
 • setkání s ředitelem HZS Středočeského kraje plk. Ing. Miloslavem Svatošem,
 • prohlídka Školícího a rekreačního střediska HZS SČK Roučmídův Mlýn,
 • prohlídka výrobních provozů Škoda AUTO a.s. Mladá Boleslav se zaměřením
  na výrobu elektromobilů a hybridních pohonů,
 • prohlídka vybavení na stanici HZS podniku Škoda Auto Mladá Boleslav zaměřená na speciální techniku a zvláštnosti požární ochrany v areálu automobilky,
 • prohlídka vybavení a techniky Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu,
 • prohlídky areálu Pražského hradu se zaměřením na zvláštnosti ochrany památek
  a kulturního dědictví. 

Závěrem je potřeba doplnit, že akce měla i další rozměr a hodnotu – volba odborníků byla provázána dlouholetým přátelským programem měst Beroun, Goslar (Německo), Brzeg (Polsko), Arcachon (Francie) a Aveiro (Portugalsko), který má více než pětadvacetiletou tradici, tedy ještě z doby tehdejšího Hasičského záchranného sboru okresu Beroun.

mjr. Ing. Pavel Šimek
velitel stanice Beroun
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem