HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Středočeští hasiči neměli klidnou službu ani na Velký pátek

Velikonoční pátek 19. dubna opět přinesl velký počet požárů v přírodním prostředí. K 21. hodině evidovali středočeští hasiči necelou padesátku událostí. Dvacet z nich byly požáry, z toho rovných patnáct v přírodním prostředí. Převážně šlo o požáry lesních a travních porostů, ale třeba také balíků slámy. Společným jmenovatelem většiny těchto požárů jsou nedbalost a neopatrnost. 

Největší páteční událostí je bezesporu požár lesního porostu poblíž obce Libčice nad Vltavou v okrese Praha-západ, který byl na operační středisko nahlášen v poledne. Na místo ihned vyjelo několik jednotek, ale už při příjezdu prvních hasičů bylo jasné, že zvládnout oheň v tomto prostoru nebude jednoduché. Jednalo se o velmi špatně přístupný terén nad železniční stanicí Řež na levém břehu Vltavy, kde kromě příkré stráně a lesa hořela i část mezi skalami, ke které se nedalo dostat hasičskými cisternami, a zásah v těchto místech byl nebezpečný. Proto byla povolána i lezecká skupina ze stanice HZS Kladno, která se postupně slaňovala do hůře přístupných úseků a dohašovala jednotlivá ohniska. Vlivem požáru docházelo také k pádům stromů, a tak bylo nutné, aby zasahující hasiči byli jištěni pomocí lan a opasků.

Na místo byl povolán také požární vrtulník, který za pomoci bambi vaku provedl několik shozů, což výrazně zefektivnilo zásah a přispělo k urychlení lokalizace. Četnosti shozů napomohla i možnost plnit bambi vak za letu přímo z Vltavy. Vzhledem ke konfiguraci terénu se oheň rozrostl až na plochu přibližně 500x100 metrů. Velitel zásahu vyhlásil třetí stupeň poplachu, protože bylo nezbytné povolat na místo co nejvíce cisteren a lidí. Celkem se na zásahu podílely čtyři profesionální a čtrnáct dobrovolných jednotek. Protože pod místem zásahu vedla železniční trať spojující Prahu s Děčínem, zapojila se do hasebních prací i jednotka Správy železniční dopravní cesty se svými cisternami. Provoz na trati byl po celou dobu zastaven, neboť kvůli zásahu se ze skal uvolňovaly velké kameny, které padaly až do kolejiště. Z důvodu zajištění bezpečnosti bylo třeba uzavřít i část přilehlé cyklostezky, aby nedošlo k případnému zranění osob, hlavně v souvislosti s hašením pomocí vrtulníku.

Hasiči opět museli natáhnout kilometry dopravního vedení, aby se dostali do všech míst, která byla zasažená ohněm. V tomto případě se opět ukázaly výhody použití D programu, kdy manipulace s těmito hadicemi je díky nižší váze snadnější, což je právě v hůře přístupných terénech velkým pozitivem. Nakonec byl pozemní zásah prováděn za pomoci osmi D proudů a několika C proudů.

Kolem čtvrté hodiny odpoledne byl požár pod kontrolou, dále se nešířil, a tak mohl velitel zásahu nahlásit lokalizaci. Kolem půl šesté provedl vrtulník poslední shoz a vrátil se na svou základnu. Před sedmou hodinou byl obnoven provoz na železniční trati. O hodinu později byl snížen požární poplachový stupeň na druhý a bylo rozhodnuto, že místní jednotka zajistí přes noc dohlídku a pokračovat v zásahu se bude ráno, pokud to bude ještě potřeba.

Poděkování patří nejen starostovi Libčic nad Vltavou, který v odpoledních hodinách přivezl zasahujícím hasičům balenou vodu, ale také Českému červenému kříži. Ten dorazil v podvečer a kromě ochranných nápojů dovezl i stravu, v nočních hodinách navíc poskytne hlídající jednotce zázemí.

Lesní a travní požáry zaměstnávají hasiče nejen ve Středočeském kraji. Ráz počasí je za poslední období neměnný, kdy je velké sucho a fouká vítr. Požár obrovského rozsahu tak může být způsoben nejen odhozeným nedopalkem cigarety, ale i z docela malého ohýnku, který se vymkne kontrole.

por. Bc. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem