HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Společný výcvik na zásah s nebezpečnou látkou

Výcvik na zásahy při úniku nebezpečných látek v rámci projektu "Bezpečné pohraničí" se uskutečnil na stanici HZS v Králíkách ve dnech 22., 23. a 24. říjen 2018. Jednodenního výcviku se zúčastnilo vždy 10 příslušníků HZS Pardubického kraje ze stanice Králíky a Žamberk a 5 příslušníků KW PSP Wrocław z JRG PSP Bystryca Kłodzka. 

Program začal v 8 hodin a účastníky přivítal ředitel HZS Pardubického kraje územního odboru v Ústí nad Orlicí plk. Ing. Roman Studený a seznámil je s programem celého dne. Poté následovala teoretická část, kdy se přítomní seznámili s postupy při zásahu na nebezpečnou látku v ČR a PL, materiálním vybavením a metodickými pokyny pro daný typ událostí.

Praktická část následovala po obědě, jednalo se o společný zásah na nebezpečnou látku. Cílem výcviku bylo provedení záchranných prací u dopravní nehody vozidla přepravujícího nebezpečnou chemickou látku, zamezení jejího úniku, ochrana zdraví, života lidí a životního prostředí. Vlastní zásah byl prováděn v přetlakových protichemických oblecích s následnou dekontaminací. Zasahující skupiny byly složeny z příslušníků HZS ČR a KW PSP, aby tím bylo možné procvičit součinnost pro případ řešení společných skutečných událostí.

Představen zde také byl technický automobil určený pro zásahy u nebezpečných látek, který byl pořízen z finančních prostředků tohoto projektu v loňském roce.

Na závěr si účastníci výcviku vyměnili své zkušenosti. Podobné výcviky absolvují příslušníci HZS v rámci odborné přípravy celoročně. Jsou tak připraveni k zásahu při úniku nebezpečné látky. Většinou jde o únik provozních kapalin po dopravní nehodě. Jsou ale situace, kdy hasiči musí zasahovat ve speciálních protichemických oblecích, a právě na tyto situace byl absolvovaný výcvik zaměřen. 

Zuzana Mačatová, HZS Pardubického kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem