Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Specializační kurz Potápěč instruktor 32/2022 HL

V termínu 17.–21. 10. 2022 se konal specializační kurz instruktora potápění HZS ČR v Pardubickém kraji. 

Tato kvalifikace je nejvyšší možnou, kterou lze v potápěčské činnosti u HZS ČR dosáhnout, a vyžaduje bohaté zkušenosti z praxe (zásahová i výcviková činnost). Zároveň je po uchazečích vyžadována i schopnost se odborně vyjadřovat a mít pedagogické dovednosti.

Praktická část kurzu se konala na třech zatopených lomech v Pardubickém kraji – Borek, Leštinka a Srní. Adepti na získání kvalifikace při ní měli dokázat jak vlastní potápěčské dovednosti, tak schopnost předávat zkušenosti a sdílet informace i méně zkušeným potápěčům nebo úplným nováčkům, kteří se chystají s potápěním u HZS ČR začít. K adeptům byli přiděleni potápěči, kteří simulovali neznalost a záměrně prováděli chyby, na které uchazeči museli reagovat. Na každou cvičící skupinu dohlíželi vždy minimálně dva instruktoři, kteří na závěr výkony vyhodnocovali.

Příprava na ponor s adepty na instruktora potápění v lomu Srní.jpgPříprava na ponor s adepty na instruktora potápění v lomu Srní...jpg

Pro závěrečnou praktickou zkoušku byl zadán přesný plán ponoru včetně zvládání krizových situací pod vodou se zakrytým zorníkem masky (maska byla polepena speciální izolepou na vnější straně zorníku). Jednalo se například o náhodné uzavírání ventilu lahví dvoumontáže, simulaci ztráty vodícího lanka, po kterém se adepti poslepu pohybovali směrem ke vstupu do vody, nebo ztrátu vztlaku.

V teoretické části měli adepti za úkol připravit prezentaci na odborné téma. Prezentace musela být přesně na 25 min a byla přednášena většímu množství posluchačů z  kurzu Potápěč 2. stupně, který probíhal současně, aby byly nastaveny reálné podmínky přednesu se zpětnou vazbou posluchačů. Nakonec museli adepti na instruktorskou kvalifikaci odpovídat bez předešlé přípravy na odborné otázky z potápěčské fyziky, fyziologie, potápěčských nehod a techniky. Otázky zadávala komise složená z instruktorů potápění HZS Hl. m. Prahy, ZÚ Hlučín a ŠVZ HZS ČR Brno.
Na závěr kurzu bylo provedeno vyhodnocení průběhu celého kurzu a předání osvědčení o specializačním kurzu Potápěč instruktor.


kpt. Mgr. Jiří Urban

Odkazy do noveho okna

Brífink před praktickým výcvikem v lomu Srní

Brífink před praktickým výcvikem v lomu ... 

Detailní náhled

Brífink před praktickým výcvikem v lomu Srní.

Brífink před praktickým výcvikem v lomu ... 

Detailní náhled

Před ponorem_Specializační kurz Potápěč instruktor lom Srní

Před ponorem_Specializační kurz Potápěč ... 

Detailní náhled

instruktor ŠVZ HZS ČR

instruktor ŠVZ HZS ČR 

Detailní náhled

Příprava na ponor s adepty na instruktora potápění v lomu Leštinka

Příprava na ponor s adepty na instruktor... 

Detailní náhled

Příprava na ponor s adepty na instruktora potápění v lomu Srní..

Příprava na ponor s adepty na instruktor... 

Detailní náhled

Příprava na ponor s adepty na instruktora potápění v lomu Srní.

Příprava na ponor s adepty na instruktor... 

Detailní náhled

Příprava na ponor s adepty na instruktora potápění v lomu Srní

Příprava na ponor s adepty na instruktor... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem