HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Služební poměr končí dlouholetému řediteli HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. Ing. Františku Menclovi

a_IMG_8268.jpgbrig. gen. Ing. František MenclBrig. gen. Ing. František Mencl (*7. 4. 1955) patří dlouhodobě mezi výrazné osobnosti HZS ČR, vždy se aktivně zapojoval do procesu budování a rozvoje sboru a celého integrovaného záchranného systému. Zasloužil se o některé legislativní změny ve prospěch HZS ČR, je letitým propagátorem a organizátorem soutěží v požárním sportu. Za své poslání si zvolil budování kvalitního materiálního zázemí pro profesionální i dobrovolné hasiče v Královéhradeckém kraji.

„Ohlédnu-li se za uplynulými léty, vidím nespočet mimořádných událostí, u kterých naše jednotky zasahovaly, vidím širokou řadu skvělých projektů, které jsme realizovali, a zároveň vidím naši společnou snahu, se kterou jsme se vždy zasazovali o rozvoj hasičského záchranného sboru. Za to všechno Vám patří můj velký a upřímný dík,“ poděkoval za spolupráci všem svým kolegům odcházející ředitel HZS KHK brig. gen. Ing. František Mencl.

Snažil se zasazovat o to, aby došlo ke zlepšení materiálního vybavení a zázemí hasičů, přičemž se především podařilo vystavět nebo alespoň zrekonstruovat většinu požárních stanic HZS Královéhradeckého kraje. Jako poslední byla v letošním roce slavnostně uvedena do provozu nově vystavěná stanice v Jaroměři. 

Zároveň se podařilo zrealizovat také několik dalších projektů, a to i v dobách, kdy se v jiných odvětvích příliš financí nedostávalo. Mezi ty nejvýznamnější projekty patří stavba lezeckého polygonu při Učilišti požární ochrany Velkém Poříčí. Polygon slouží pro výcvik ve výšce a nad volnou hloubkou nejen profesionálním hasičům, ale také dobrovolným jednotkám a dalším složkám IZS. Navíc získala tato stavba celorepublikové prestižní ocenění stavba roku 2019. Jak profesionálním, tak i dobrovolným hasičům pak slouží i protiplynový výcvikový polygon na stanici v Rychnově nad Kněžnou, který simuluje těžké podmínky při požáru. Mezi dalšími projekty, které najdou uplatnění nejen pro profesionální hasiče, ale také pro JSDH, policii, armádu, patří rekonstrukce stadionu pro výcvik a požární sport v Hradci Králové.

Nedílnou součástí hasičského života Františka Mencla je požární sport. Po vysoké škole se věnoval soutěžím jako funkcionář, ale především jako rozhodčí – od roku 1989. Každých deset let byl HZS KHK pořadatelem mistrovství republiky v požárním sportu (1995, 2005, 2015), sám Mencl byl několikrát hlavním rozhodčím mistrovství, naposledy to bylo v roce 2019 v Ústí nad Labem. Hradec Králové je také už po 46 let dějištěm letního Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka v disciplínách požárního sportu. Zároveň je František Mencl spolu s tehdejším starostou SH ČMS Ing. Karlem Richterem duchovním otcem mistrovství republiky v klasických disciplínách CTIF, soutěží se tradičně na stadionu ve Dvoře Králové nad Labem. 

Profesní dráha Ing. Františka Mencla

Po získání vysokoškolského vzdělání na VŠB v Ostravě v roce 1979 nastoupil na OIPO Havlíčkův Brod jako inspektor požární ochrany. Od 1. 11. 1980 zastával funkci okresního velitele svazu požární ochrany v Hradci Králové. V letech 1987 až 1988  byl zástupcem náčelníka OIPO Hradec Králové a od 1. 1. 1989 se stal velitelem KVPÚ Hradec Králové. Později byl zástupce okresního požárního rady a zástupce ředitele HZS okresu Hradec Králové. Po nástupu genmjr. Miroslava Štěpána na generální ředitelství HZS ČR se stal ředitelem okresu HZS Hradec Králové a 1. 1. 2001 byl jmenován ředitelem HZS Královéhradeckého kraje. Služební poměr ukončí ke dni 31. 12. 2020. 

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK

vytisknout  e-mailem