Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Slavnostní převzetí dvojice cisteren za účasti ministra vnitra

V úterý 18. února 2020 proběhlo v areálu Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně slavnostní předání a představení dvou nově pořízených cisteren. Oba automobily lze díky jejich parametrům a vlastnostem považovat za speciály.

IMG_8589.jpgPrvním automobilem je cisternová zodolněná stříkačka s označením CZS 15 určená pro požární zásah v místech s vysokým stupněm ohrožením osob. Vozidlo je vybaveno požárním čerpadlem, nádrží na vodu o objemu 2 000 litrů a lafetovou proudnicí kompletně ovládanou z kabiny. Krom samotného hasebního zásahu však může cisterna sloužit také jako průzkumné vozidlo, poskytující osádce zvýšenou ochranu. Automobil je osazen pancéřovou kabinou s filtroventilací, má zvýšenou ochranu podvozku, rozvodů paliva, vzduchu a elektřiny a je vybaven systémem vodního skrápění povrchu. Cisternu na podvozku TATRA 4x4 bude možno díky jejím vlastnostem nasadit v prostorech s možností výskytu nevybuchlé munice, tlakových lahví, při odstraňování následků teroristických útoků, v chemických a petrochemických provozech, při rozsáhlých přírodních požárech a při provádění průzkumu a monitorování v zamořeném prostředí.

Druhým pořízeným vozidlem je velkoobjemová cisterna, první svého druhu v České republice. Automobil na pětinápravovém podvozku TATRA disponuje nádrží o objemu 21 500 litrů a je tak obrovskou mobilní zásobárnou vody. Čerpadlo o výkonu 4 000 l/min a nárazníková lafetová proudnice umožňují rovněž provedení hasebního zásahu, ovšem primárně je cisterna určena k přepravě vody zejména při rozsáhlých požárech. Díky velkému objemu je schopna sloužit rovněž jako retenční nádrž při událostech, kdy je zřizována dálková doprava vody. I přes svou délku 12,5 m disponuje vysokou manévrovatelností a výbornými terénními vlastnostmi a bude ji možné nasadit také při lesních požárech.

Vozidla byla pořízena za podpory Ministerstva financí z rozpočtu všeobecné pokladní správy a jejich nákup tak nezatížil rozpočet Hasičského záchranného sboru České republiky. Cena dvojice cisteren činí 26,5 mil. Kč a pro útvar je vyrobily společnosti Excalibur Army a THT Polička. Obě cisterny doplní cisternovou zodolněnou stříkačku CZS 40 (pořízeny v roce 2018) a společně budou zařazeny do odřadu pro hašení požárů v nebezpečných prostorech a lesních požárů, který Záchranný útvar postupně buduje. Více informací o konstrukci, funkcích a možnostech nasazení obou vozidlech zveřejníme během následujících dní.

Předání se osobně zúčastnila celá řada významných hostů v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Nechyběli ani generální ředitel HZS ČR genpor. Ing. Drahoslav Ryba a jeho tři náměstci a také delegace Hasičského a Záchranného zboru Slovenské republiky pod vedením prezidenta zboru plk. Ing. Pavola Nereči. Přítomni byli také představitelé dodavatelů obou vozidel a výrobce podvozků tedy firem Excalibur Army, THT Polička a Tatra Trucks. Akce se účastnili rovněž místostarostka města Hlučín, paní Mgr. Petra Řezáčová, ředitel HZS Moravskoslezského kraje brig. gen. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D. a další pozvaní hosté.

Na úvod slavnostního představení techniky promluvil velitel útvaru brig. gen. Ing. Radim Řehulka, který přítomným v krátkosti představil obě vozidla, zmínil jejich hlavní parametry a přednosti a také důvody pořízení, kterými byly mj. zkušenosti s likvidací následků muničních skladů ve Vrběticích, exploze v Poličských strojírnách či požárů v průmyslových areálech. Během úvodní řeči poděkoval ministrovi vnitra, Ministerstvu financí a také zástupcům Generálního ředitelství HZS ČR za podporu a možnost pořízení zmíněných cisteren.

Ministr vnitra během svého proslovu zmínil ojedinělost pořizované techniky a řekl že je hrdý na to, že čeští hasiči patří nejen svou výbavou mezi světovou špičku. Dvojici zodolněných stříkaček pak označil za unikát, který nám kolegové ze zahraničí jistě budou závidět. Poděkoval také příslušníkům záchranného útvaru za práci, kterou odvádějí nejen při zásazích, ale také dalších činnostech, kterým se věnují. Zároveň přítomným popřál mnoho zdaru v další práci.

IMG_3870.JPGGenerál Ryba uvedl, že jej nesmírně těší, jak velký kus cesty útvar od svého vzniku urazil. Zmínil potřebu nákupu speciální techniky z důvodu připravenosti sboru na zásahy i v těch nejtěžších podmínkách a dodal, že nyní budou hasiči schopni zasahovat i tam, kde to doposud bylo téměř nemožné, nebo jen při velkém riziku pro zasahující jednotky. Poděkoval rovněž ministrovi vnitra za spolupráci při rozvoji a financování sboru.

Zástupci dodavatelských firem a výrobce podvozků se ve svých projevech shodli na skutečnosti, že pro ně bylo velkou výzvou podílet se společně na vývoji a konstrukci takto výjimečné techniky. Ředitel společnosti Tatra Trucks dodal, že je pro ně spolupráce s hasiči a bezpečnostními složkami prestižní záležitostí.

Po symbolickém předání klíčů k novým vozidlům následovalo bližší představení obou cisteren, prohlídka kabin i výbavy a také ukázka jejich možností.  Všem hostům byla prezentována rovněž další moderní a speciální technika, jenž je ve výbavě jednotek Záchranného útvaru. Velitel poté přítomným hostům představil také vývoj modulu pro hašení požárů v nebezpečných prostorech a lesních požárů do něhož budou obě nově pořízené cisterny zařazeny. Na závěr pak proběhla více než hodinová diskuze na nejrůznější témata týkající se působnosti a budoucnosti útvaru i HZS ČR.

pplk. Ing. Ivo Adámek
OPŘJ, tiskový mluvčí
Záchranný útvar HZS ČR
Telefon: 950 749 254
Mobil: 773 756 208
e-mail: ivo.adamek@zu-hlucin.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

IMG_8589

IMG_8589 

Detailní náhled

DJI_0278

DJI_0278 

Detailní náhled

3A2A6062

3A2A6062 

Detailní náhled

IMG_3864

IMG_3864 

Detailní náhled

DJI_0274

DJI_0274 

Detailní náhled

3A2A6076

3A2A6076 

Detailní náhled

DSC_4193

DSC_4193 

Detailní náhled

DSC_4247

DSC_4247 

Detailní náhled

DSC_4296

DSC_4296 

Detailní náhled

IMG_3870

IMG_3870 

Detailní náhled

P1170440

P1170440 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem