Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Brno - září 2019 - Nová kniha

V polovině roku 2019 vyšla v nakladatelství Národního zemědělského muzea v Praze odborná publikace Motorová pila a její historie, autorů Vladimíra Simanova a Radana Bernackého. 

Brno_září_obrázek 01.jpg
V této souvislosti jsme k „autogramiádě“ knihy pozvali na Školní a výcvikové zařízení HZS ČR v Brně jednoho z autorů, emeritního profesora brněnské Mendelovy univerzity, prof. Ing. Vladimíra Simanova, CSc.  V pondělí 16. září 2019 jsme ho mohli přivítat na pilařské učebně ŠVZ v Brně-Líšni.
Profesor Simanov nás blíže seznámil se všemi problémy a těžkostmi, které knihu provázely, než spatřila světlo světa. Při svých vzpomínkách se zmínili o předešlé svojí knize Vývoj lesnické techniky v českých zemích v letech 1945 – 1992, která vyšla ve stejném nakladatelství  v roce 2015. I v této knize je několik stránek věnováno problematice motorových pil. Přišla řeči na připravovanou knihu o historii lesnictví v českých zemích.
Profesor Simanov se poté se zájmem prohlédl řezací kotouč pro hasiče s karbidovým  řetězem na jeho obvodě. Velkou pozornost věnoval
i problematice záchranářských pil a řetězů, které používají hasiči při své činnosti. Poté již došlo na podpis knihy, o které se v její  anotaci píše:
„V československé ani české či slovenské odborné literatuře zatím nevyšla publikace zabývající se komplexně základním mechanizačním prostředkem těžby dříví – motorovou pilou. Publikace „Motorová pila a její historie“, autorů Vladimíra Simanova a Radana Bernackého zaplňuje toto bílé místo a přináší nové poznatky nejenom k problematice historických a společenských souvislostí, ale i k vývoji motorových pil včetně potřebných technických detailů. Vzhledem k tomu, že se v Československu motorové pily od 50. let minulého století nevyrábí, je věnována osobitá pozornost „české, resp. československé konstrukční stopě“ ve vývoji motorových pil, která je významná, ale téměř neznámá.
S ohledem na to, že je motorová pila nejrozšířenějším ručním strojem používaným v těžbě dříví, arboristice, řemeslech a hobby aktivitách, včetně zahrádkářství, je tato publikace zajímavá pro široký okruh čtenářů a je přínosná i jako studijní materiál. Publikace je bohatě vybavená obrázky a fotografiemi a je názorná i graficky poutavá. Datace je doložena citacemi včetně dostupných čísel patentových spisů. Specifický vývoj mechanizace lesní těžby na území Československa je dokumentován výstižnými texty a přehlednými tabulkami.“
Kniha by neměla chybět v knihovně každého „zapáleného pilaře“ a lze ji zakoupit na pobočkách Národního zemědělského muzea za 277,- Kč.


kpt. Bc. Zdeněk Ondráček

Odkazy do noveho okna

Brno_září_obrázek 02

Brno_září_obrázek 02 

Detailní náhled

Brno_září_obrázek 03

Brno_září_obrázek 03 

Detailní náhled

Brno_září_obrázek 04

Brno_září_obrázek 04 

Detailní náhled

Brno_září_obrázek 05

Brno_září_obrázek 05 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem