HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Silné bouřky potrápily Středočeský kraj

Odpoledne z pátku 20. května na sobotu 21. května přes území Středočeského kraje přecházely silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav vydal na tento jev výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí, ovšem již během pátečního odpoledne byla tato výstraha zvýšena na vysoký stupeň nebezpečí, místy dokonce na extrémní stupeň nebezpečí. 

Bouřky a s nimi spojené silné poryvy větru začaly přes naše území přecházet před jednadvacátou hodinou, kdy enormně vzrostl počet událostí. Z toho vyjížděli středočeští hasiči nejvíce k popadaným stromům přes pozemní komunikace nebo k narušeným a poškozeným střešním krytinám. Mapa Středočeského kraje se tak za celou dobu platnosti výstrahy pokryla především symboly technických pomocí.

Největší nárůst událostí zaznamenalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje mezi jednadvacátou a dvaadvacátou hodinou, kdy hasiči vyjeli ke dvěma stovkám událostí. Stále převažovaly popadané stromy a narušené střešní krytiny, ale výjimkou nebyly ani dopravní nehody. Například u obce Dlouhopolsko na Nymbursku osobní automobil narazil do stromu padlého na pozemní komunikaci. Celá tato událost se obešla bez zranění.

Nejvíce zasaženým okresem bylo Benešovsko (76), Praha-východ (57) a Praha-západ (47). Ve všech okresech byl však největší nárůst událostí právě v době mezi devátou a desátou hodinou pátečního večera, poté se situace začala zvolna uklidňovat.

V Lužné na Rakovnicku udeřil blesk do domu, který po jeho zásahu začal hořet. Událost se stala ve čtvrt na devět v pátek večer. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu, protože šlo o dílnu o půdorysu 30x10 m, uvnitř které byly vozidla a tlakové lahve. Hasební zásah byl rozdělen na dva úseky a k likvidaci plamenného hoření museli hasiči nasadit několik vodních proudů. V půl jedenácté se podařilo dostat oheň pod kontrolu a mohla být nahlášena jeho lokalizace. Místní dobrovolné jednotce byla nařízena dohlídka nad požářištěm do sobotní osmé hodiny ranní. Škoda byla předběžně vyčíslena na čtyři miliony korun, příčinou požáru je úder blesku.

Na místě zasahovaly jednotky:
HZS Středočeského kraje: Kladno, Slaný a Rakovník
JSDH Středočeského kraje: Hvozd, Chrášťany, Krupá, Lubná, Lužná, Mšec, Nové Strašecí, Rynholec, Řevničov a Třtice. Dobrovolná jednotka Kněževes držela zálohu na své zbrojnici pro případ dalšího výjezdu.

Výstraha na silné bouřky sice po šesté hodině ranní pozbyla platnost, ovšem i nadále hasiči ve Středočeském kraji vyjíždějí k popadaným stromům přes pozemní komunikace.

ppor. Ing. Jan Sýkora, DiS.
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001 - požár budovy po zásahu bleskem

001 - požár budovy po zásahu bleskem 

Detailní náhled

002 - požár budovy po zásahu bleskem

002 - požár budovy po zásahu bleskem 

Detailní náhled

003 - padlý strom na pozemní komunikaci

003 - padlý strom na pozemní komunikaci 

Detailní náhled

004 - padlý strom

004 - padlý strom 

Detailní náhled

005 - padlý strom

005 - padlý strom 

Detailní náhled

006 - padlý strom

006 - padlý strom 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem