HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rozsáhlý požár motorestu na D10 likvidován ve zvláštním stupni!

Informaci o požáru motorestu u Čtyř kamenů přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v sobotu 18. listopadu v 10:46 hodin. 

Už z prvotního ohlášení bylo zřejmé, že jde o požár většího rozsahu, proto operační důstojník k události vyslal všechny jednotky z druhého stupně požárního poplachu.

Pět minut před jedenáctou hodinou byla na místě první jednotka, která potvrdila, že požár zasáhl střechu celodřevěné koliby a postupně nabírá na intenzitě. Vzhledem k tomu, že sousední objekt, který byl vzdálen asi třicet metrů, byla benzínová čerpací stanice, byl vyhlášen třetí poplachový stupeň.

Hasiči nejprve zasahovali ze země pomocí několika C proudů. Po dojezdu výškové techniky byl zásah prováděn i s její pomocí. Protože na místě byl velký nedostatek hasící látky, vyhlásil velitel zásahu zvláštní stupeň a k požáru postupně dorazilo kolem čtyřiceti jednotek. Kromě středočeských profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů vyjely na místo v rámci mezikrajské výpomoci také jednotky HZS hlavního města Prahy se zařízením COBRA, které dokáže pomocí vodního paprsku a abraziva proříznout většinu stavebních konstrukcí.

Na zdolání živlu byl na žádost velitele zásahu vyslán také vrtulník s bambi vakem, který provedl tři vysoce efektivní shozy. Kvůli nutnosti kyvadlového dovozu velkého množství vody byla z důvodu bezpečnosti provozu uzavřena dálnice D10 mezi křižovatkami na 21. a 17. kilometru ve směru do Prahy. Ze Záchranného útvaru HZS ČR ve Zbirohu dorazil na pomoc také univerzální dokončovací stroj na podvozku Tatra 815-7.

Hasičům se i přes veškerou snahu nedařilo dostat požár celodřevěné konstrukce pod kontrolu a lokalizace byla na operační středisko ohlášena až krátce před devatenáctou hodinou. Poté začal velitel zásahu s redukcí zasahujících jednotek, přičemž přes noc bylo na místě ponecháno už jen několik jednotek, které až do ranních hodin požářiště kontrolovaly a dohašovaly skrytá ohniska.

Ještě do půlnoci byl postupně poplachový stupeň snížen až na nejnižší první a zároveň byla ukončena činnost posilového čerpacího stanoviště v nedaleké obci Hlavenec. Vedení této obce po dobu zásahu také výrazně pomáhalo při zajišťování stravy a pití pro zasahující hasiče.

V neděli dopoledne se na místě sešli vyšetřovatelé HZS Středočeského kraje s kriminální policií k objasnění vzniku příčiny požáru. Podle závěrů kontrolní prohlídky bylo příčinou vznícení sazí v komínovém tělese.

Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na přibližně 30 milionů korun. Celá událost se obešla bez zranění civilních osob i zasahujících hasičů.

Kompletní fotogalerie

nprap.. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem