HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prožijte vánoční svátky bez požárů

Po roce opět nastal adventní čas zakončený Vánocemi. Přáním nás všech je, aby vánoční svátky a poslední dny v roce byly klidné a strávené v pohodě. Přestože vánoční svátky bývají z hlediska výjezdů hasičů klidnější než bujaré vítání nového roku, ráda bych občanům Olomouckého kraje dala několik rad od hasičů, jak se během vánočního období vyvarovat požárům.  

Topidla a komíny

Topná sezóna je v plném proudu. Při používání topidel je dobré dát si pozor na jejich správnou instalaci a údržbu. Pokud topíte v kamnech, krbech nebo kotlích na tuhá paliva, vychladlý popel odkládejte do popelnic nebo jiných nehořlavých nádob. Zajistěte si vymetení sazí v komíně a jejich vybrání. Pokud topíte plynem, překontrolujte si, zda máte platné revize na plynových spotřebičích a zda správně fungují. Při instalaci nového tepelného spotřebiče věnujte náležitou pozornost dodržení bezpečných vzdáleností od hořlavých materiálů.

FOTO: Požár rodinného domu v Bohuňovicích, 24.12.2005, příčina – zazděný trám v komíně, škoda 500.000,- Kč

 

Svíčky

Máme také čas adventu a mnoho z nás si večer zpříjemní zapálením svíčky. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří. Pečlivě volte místo, na které svíčku položíte (ideální je stabilní nehořlavá podložka). Požáry adventních věnců jsou poměrně časté a hasiči se s těmito případy setkávají každý rok. Rizikovou skupinou jsou v tomto případě zejména starší lidé, kteří jsou zvyklí na klasické svíčky. Více informací ke svíčkám najdete v tiskové zprávě k adventu.

FOTO: Požár rodinného domku, Olomouc, Jižní, 24.12.2007, příčina – zapálená svíčka na stole, škoda 12.000,- Kč

 

Vánoční stromečky

To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku, případně prskavky. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde se používají elektrické svíčky, vám radím kupovat raději značkové výrobky, budete mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.

 

Vaření a pečení

Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu).

FOTO: Požár kuchyně v bytě v Olomouci, Nedvědova, 26.12.2005, příčina – vznícení potravin na sporáku, škoda 20.000,- Kč.

 

Balónky štěstí

V poslední době se také hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět i o Vánocích nebo na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně 100 metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně! Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách.

 

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.

 

Statistika výjezdů HZS Olomouckého kraje v průběhu vánočních svátků

 
2008
2009
2010
2011
2012
24. prosince
11
9
10
6
13
25. prosince
9
16
9
7
21
26. prosince
13
11
12
12
9

 

Doufám, že letošní vánoční svátky prožijete v klidu a pohodě bez požárů a nehod.

 

Autor:
 
por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz
Odkazy do noveho okna

vanoce_bohunovice_24-12-2005

vanoce_bohunovice_24-12-2005 

Detailní náhled

vanoce_olomouc_24-12-2007

vanoce_olomouc_24-12-2007 

Detailní náhled

vanoce_olomouc_26-12-2005

vanoce_olomouc_26-12-2005 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem