HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prověřovací cvičení – záchrana osob z šachtové pece ve vápence Tmaň

Ve středu 15. listopadu 2017 v 15:15 hodin byla berounským profesionálním hasičům nahlášena událost: záchrana dvou osob otrávených oxidem uhelnatým (CO), z toho jedna navíc zraněna po pádu z jeřábové lávky technologie šachtové pece v podniku Vápenka Čertovy schody (VČS) v obci Tmaň. Událost byla oznámena z prostoru doplňování pece ve výšce cca 45 metrů nad zemí. 

Jednalo se o cvičení, které mělo za úkol nejen prověřit taktický postup hasičů při záchraně osob pomocí lezecké techniky, ale také prakticky vyzkoušet reakci a postup záchrany ze strany zaměstnanců VČS Tmaň.

K události byla vyslána jednotka požární ochrany Beroun s technikou: VEA Ford Ranger (velitel čety + vedoucí lezecké skupiny), VEA Peugeot Boxer (lezecká skupina), CAS 15 MB a AZ 30 Iveco Magirus. Po příjezdu na místo bylo velitelem zásahu potvrzeno, že jde o dvě zraněné osoby – jedna pouze přiotrávená byla už mimo prostor výronu CO v předlékařské péči zaměstnanců vápenky, druhá zůstala po pádu ležet nepohyblivá na technologii ve výšce 45 metrů.

Velitel zásahu ihned rozhodl o nasazení lezecké skupiny a ustavení AZ 30 co nejblíže místu události. Díky zapůjčení radiostanice od vedoucího směny získal velitel v krátkém čase i přehled o situaci u zraněné osoby. Lezecká skupina v dýchací technice se dostala ke zraněnému a po zjištění, že už v místě neštěstí není přítomna život ohrožující koncentrace CO, okamžitě zajistila zraněného a pomocí lezecké techniky ho transportovala k nákladnímu výtahu a poté na zem k simulovanému předání zdravotnické záchranné službě.

Za berounskou stanici HZS Středočeského kraje bychom rádi poděkovali vedení vápenky Tmaň za možnost provedení cvičení v jejich areálu, což je pro hasiče vždy vítanou příležitostí k bližšímu seznámení se se složitým technologickým zařízením, jakým je právě i linka na výrobu vápna.

mjr. Ing. Milan Provazník
územní odbor Beroun

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem