Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prověřovací cvičení „Forest Fires 2009“

MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR se zapojuje do rozsáhlého prověřovacího cvičení „Forest Fires 2009“. Námětem cvičení, které řídí HZS Karlovarského kraje, je likvidace katastrofálních lesních požárů včetně využití záchranářů a techniky z dalších krajů a využití zahraniční pomoci.  

Cvičení probíhá ve dnech od 18. do 20. září ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště a zapojí se do něj na 500 záchranářů. Kromě příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR z celkem 5 krajů se cvičení účastní také Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba i záchranáři německé THW-Bundesanstalt Technisches Hilfswerk.
Na místě budou k vidění nejrůznější činnosti spojené s bojem proti lesním požárům, včetně leteckého hašení, nasazení požárního tanku, dálkové přepravy vody pomocí speciálního systému SOMATTI, zřízení polní humanitární základny pro příjem evakuovaných,  vytváření lesních průseků apod.  
 
Cvičení by měli navštívit i významní hosté - ministr vnitra ČR, generální ředitel HZS ČR, hejtman Karlovarského kraje či ministr vnitra Svobodného státu Sasko.
 
V rámci cvičení se do výcvikového prostoru po vlastní ose přesunou také speciální jednotky Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Tyto jednotky jsou vybaveny těžkou hasební technikou včetně požárního tanku, vyprošťovacími prostředky a záchranáři z Hlučína přepravují rovněž mobilní humanitární základnu pro příjem evakuovaných osob. Záchranářské kolony vyrazí z Hlučína na místo cvičení již dnes (17.9.) večer, předpokládaný průjezd Prahou je mezi 5:00 a 6:00.
 
Podrobnosti ke cvičení sdělí mluvčí HZS Karlovarského kraje prap. Mgr. Alena Ryvolová
Tel.: 950 370 389, Mob.: 725 103 389
E-mail: alena.ryvolova@kvk.izscr.cz, alena.ryvolova@hzs-kvk.cz 
 
Novináři, kteří se cvičení budou chtít zúčastnit, se musí předem akreditovat na alena.ryvolova@kvk.izscr.cz. Připomínám, že s sebou musí mít reflexní vesty a označení, že jde o zástupce médií.
 
Program pro novináře
sobota 19. září 2009
9:45 - 10:00 - sraz na náměstí v obci MAŠŤOV
10:00 - 10:15 - přesun k pozorovatelské věži (po cestě bude vidět hadicové vedení vody z hlavního zdroje - cca 5 km)
10:15 - 10:45 - představení celého cvičení na pozorovatelské věži, brífink povede plk. Ing Oldřich Volf
 
Poté přesuny podle potřeby a podle dění v terénu, k vidění bude kromě samotného hašení a leteckého hašení i humanitární základna, stanoviště vrtulníků, kyvadlová doprava vody cisternami.
Předpokládaná doba první etapy cvičení je do 12:00 - 13:00.
V případě zájmu budou moci novináři odpoledne sledovat druhou část sobotního cvičení z Jánského vrchu.
 
kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem