HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Projekt Bezpečné pohraničí opravdu funguje

Projekt Bezpečné pohraničí, do kterého se zapojily všechny české a polské hasičské záchranné sbory působící podél společné hranice, má za sebou v Pardubickém kraji již rok opravdu aktivního fungování. Největším přínosem jsou společné praktické výcviky i výměnné stáže pracovníků operačních středisek.

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje se jako jeden z partnerů podílel na aktivitách projektu zorganizováním sedmi akcí. Mezi nimi byly například odborný výcvik českých a polských hasičů ve speciálním výcvikovém kontejneru na simulaci požáru v uzavřených prostorech ve Vysokém Mýtě nebo Mistrovství záchranných týmů složek IZS v Pastvinách na Orlickoústecku.

„Hasiči z Pardubického kraje se zúčastnili i několika workshopů na téma metodiky společného zásahu záchrany osob z výšky nebo hloubky v Adršpašských skalách. Další důležitou aktivitou byly výměnné stáže na operačních střediscích. Hasiči z Polska v několika případech navštívili naše krajské operační středisko a naši operační důstojníci navštívili polské středisko hasičů ve Wroclavi. Důležitá je jazyková znalost, proto jsou vítány i jazykové kurzy,“ upřesňuje plk. Mgr. Aleš Černohorský, náměstek ředitele HZS Pardubického kraje pro IZS a operační řízení.

„Velmi přínosný byl společný výcvik lezeckých skupin v Hrubé Vodě a jeden z největších ohlasů mělo Mistrovství záchranných týmů v Pastvinách. kterého se také zúčastnila tři družstva polských kolegů,“ doplňuje plk. Ing. Roman Studený, ředitel územního odboru Ústí nad Orlicí HZS Pardubického kraje.

Projekt Bezpečné pohraniční opravdu funguje. V těchto dnech jsme dokonce spolu s hasiči z Královéhradeckého kraje zasahovali u požáru penzionu v polském Niemojowe.

Příslušníci HZS Pardubického kraje se také zúčastnili akcí pořádaných dalšími partnery projektu. Diskutovali tak například na konferenci na téma krizového řízení v České republice a v Polsku, která se konala v Opoli nebo se zúčastnili expertního panelu na téma výměny informací v rámci operačního řízení v Szczyryku.

Celkem se v České republice a v Polsku uskutečnilo asi padesát dílčích akcí, včetně spuštění nového informačního portálu www.bezpecnepohranici.eu.

Ke konci roku, přesně 22. listopadu 2017, v Kudowie-Zdroji bylo podepsáno Memorandum s cílem rozvíjet dobrou sousedskou spolupráci navazující na tradiční přátelské vztahy mezi oběma zeměmi. Memorandum o potřebě spolupráce v případě katastrof, živelních pohrom a jiných mimořádných událostí bylo podepsáno za přítomnosti JUDr. Martina Netolického, Ph.D., hejtmana Pardubického kraje, Ing. Jaroslava Folprechta, ředitele Krajského úřadu Pardubického kraje, plk. Ing. Miroslava Kvasničky, ředitele Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, Pawła Hreniaka, dolnoslezského vojvody, st. bryg. mgr inż. Adama Konieczneho, dolnoslezského velitele Státní požární ochrany.

Projekt Bezpečné pohraničí je také příležitostí k pořízení speciální techniky pro zásahy hasičů. Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje také před Vánocemi získal nový technický automobil za 5 300 000 Kč. Jedná se o automobil s rozšířenou výbavou a byl právě pořízen z Programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko, název projektu Bezpečné pohraničí. Zásahové vozidlo bude sloužit hasičům v Ústí nad Orlicí.

Pro rok 2018 se plánují další dílčí akce. Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje například společný výcvik řidičů v terénu a na smykové ploše, společný výcvik lezeckých skupin při záchraně osob z lanovky, společné cvičení zásahu na nebezpečnou látku, výcviky polských kolegů ve Flashover kontejneru a také populární Mistrovství záchranných týmů v Pastvinách.

Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

flashover

flashover 

Detailní náhled

flashover1

flashover1 

Detailní náhled

návštěva

návštěva 

Detailní náhled

návštěva1

návštěva1 

Detailní náhled

návštěva2

návštěva2 

Detailní náhled

protiplyn

protiplyn 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem