HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Profesionální hasiči ve Staré Boleslavi převzali nové zásahové vozidlo

V pátek 18. října 2019 převzali středočeští hasiči na stanici HZS Stará Boleslav nový rychlý zásahový automobil (RZA). 

RZA je vozidlo, které je vybavené pro rychlý zásah a je menší než standardní hasičské automobily. Díky tomu je i rychlejší a například u zásahů při dopravních nehodách na dálnicích je jeho výhoda v tom, že se snadněji dostane na místo při průjezdu kolonou. Podle statistik staroboleslavská stanice zasahuje ročně v průměru u 668 událostí, z toho 30 procent tvoří právě dopravní nehody. Automobil je také vybaven nádržemi na vodu a pěnidlo, takže vyjíždí i k požárům vozidel.

Ve Staré Boleslavi nový RZA nahradil svého předchůdce, který na podvozku Opel Campo už nesplňoval požadavky na stále náročnější zásahy. Automobil na podvozku Volkswagen Transporter s benzínovým motorem o výkonu 150 kW a sedmistupňovou automatickou převodovkou dosahuje maximální rychlosti 198 km/h, takže je schopný dostat se k události mnohem rychleji, což vede i k dřívějšímu zahájení pomoci.

Vozidlo je oproti svému předchůdci třímístné, což je přínos právě pro rychlý zásah, protože předchozí RZA byl pouze dvoumístný. Nový automobil obsahuje prvky pasivní i aktivní bezpečnosti a řadu vylepšení, například v podobě elektricky ovládaných zrcátek, couvací kamery a podobně, což je dnes už běžná výbava osobních vozidel. Vzhledem k opravdu velkému počtu zásahů této stanice, kdy v jejím hasebním obvodu jsou dvě dálnice, které zvyšují možnost vzniku dopravních nehod, bylo potřeba, aby došlo k obměně techniky, více odpovídající dnešním standardům a požadavkům na rychlost i bezpečnost posádky.

Automobil je také vybaven izolačním dýchacím přístrojem pro ochranu zasahujících hasičů, automatizovaným externím defibrilátorem, zdravotnickým batohem, páteřovou deskou, vakuovými dlahami a nosítky, teleskopickým žebříkem, přenosnými hasicími přístroji, pneumatickými vaky s ovládáním a další pomocnou technikou, kterou mohou hasiči při zásahu využít. Vše je ve vozidle zajištěné proti pohybu, a tím je opět zvýšena bezpečnost posádky. Po Škodě Yeti vyšetřovatelů a zbrusu nové cisternové automobilové stříkačce v Mladé Boleslavi má RZA jako třetí v rámci HZS Středočeského kraje progresivní modročervené majáky, kdy kombinace obou barev při sněžení, v silném dešti nebo v mlze je lépe viditelná a snižuje riziko vzniku dalších dopravních nehod, případně i srážek se zasahujícími hasičskými vozy.

HZS Středočeského kraje děkuje všem partnerům projektu.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem