HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Profesionální hasiči cvičili záchranu na ledu.

Ve středu 20. 1. 2021 proběhl v Otrokovicích na slepém rameni místního potoka výcvik hasičů se specializací instruktor v oblasti práce na vodě a zamrzlých hladinách. Výcviku se pod vedením hlavního instruktora zúčastnili instruktoři ze všech územních odborů HZS kraje, kteří budou při odborné přípravě své zkušenosti dále předávat ostatním hasičům na jednotlivých hasičských stanicích v kraji. 

První, tzv. suchá, část výcviku se zaměřila na zopakování pravidel bezpečnosti, obecné zásady provádění záchrany z vody a zamrzlé vodní hladiny a také postupy provádění předlékařské první pomoci při hypotermii, ke které u osob zachraňovaných z ledové vody zpravidla dochází.

Další část byla zaměřena na zdokonalování jednotlivých způsobů záchrany s ohledem na různé tloušťky a nosnosti ledu, rychlost zásahu, jednotlivé dostupné věcné prostředky pro záchranu apod. Všichni instruktoři si navíc vyzkoušeli jak roli záchranářů, tak roli osob, které se z ledové vody nemohou svépomoci dostat. To jim při skutečném zásahu umožní lépe pochopit chování a reakce zachraňovaných osob.

Celému výcviku nahrávaly ideální klimatické podmínky a aktuální stav ledu, díky němuž si hasiči mohli záchranu osob z ledové vody vyzkoušet v podmínkách, při kterých dochází k reálným zásahům tohoto typu.

Hasiči dlouhodobě upozorňují veřejnost, že před vstupem na led je potřeba zjistit si nejen jeho dostatečnou tloušťku, ale rovněž výskyt prasklin, nečistot, bublin vzduchu v něm a také případné proudění vody pod ledem. To vše má výrazný vliv na nosnost ledu a i s ohledem na tyto faktory je pak potřeba zvážit vůbec samotný vstup na přírodní ledovou plochu a již při samotném pohybu po něm je vždy potřeba dbát zvýšené pozornosti. Apelujeme v tomto zejména na rodiče dětí, které často nedokáží přítomná rizika adekvátně posoudit.

Autor: kpt. Ing. Tomáš Bártek, specialista v oblasti IZS a řízení jednotek požární ochrany HZS Zlínského kraje

Odkazy do noveho okna

vycvik (1)

vycvik (1) 

Detailní náhled

vycvik (2)

vycvik (2) 

Detailní náhled

vycvik (3)

vycvik (3) 

Detailní náhled

vycvik (4)

vycvik (4) 

Detailní náhled

vycvik (5)

vycvik (5) 

Detailní náhled

vycvik (6)

vycvik (6) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem