Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pro potřeby záchranářů vznikne celorepubliková evidence táborů a dalších rekreačních akcí

Nová dohoda platí od začátku prázdnin  

Tisková zpráva 1.7. 2008
Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Ministerstvo zdravotnictví uzavřely Dohodu o celoplošné spolupráci při evidenci rekreačních akcí v krajích.
 
Dohoda, kterou v úterý 1. července podepsal generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán a hlavní hygienik ČR MUDr. Michael Vít, by měla pomoci zajistit ochranu veřejného zdraví a současně ochranu před mimořádnými událostmi obyvatel, kteří se rekreují v dočasných tábořištích.
 
Orgány ochrany veřejného zdraví musí být ze zákona informovány o pořádaných zotavovacích akcích. Tyto údaje hygieniků se chystá nyní využít Hasičský záchranný sbor ČR.
 
Hasičský záchranný sbor ČR totiž v současnosti vytváří celorepublikovou elektronickou databázi rekreačních akcí (např. tábory, zotavovací akce, školy v přírodě apod.) pořádaných na území všech krajů v ČR. Tato databáze je součástí jednotného geografického informačního systému integrovaného záchranného systému, který v případě mimořádné události (požáru, povodni) zasahujícím záchranným složkám umožňuje přesnou lokalizaci a poskytuje jim další cenné informace nezbytné pro efektivní provádění záchranných a likvidačních prací.
 
V praxi bude systém fungovat tak, že operační a informační střediska Hasičského záchranného sboru ČR budou mít k dispozici pravidelně aktualizované údaje o tom, kde přesně se pořádané tábory nachází (včetně souřadnic GPS), základní údaje o pořadateli akce včetně kontaktů, počty účastníků akce nebo zpřesňující informace o akci jakého typu se jedná. Každoroční zkušenosti záchranářů ukazují, jak nesmírně cenné jsou to pro zasahující záchranáře údaje a dosud ne vždy byly k dispozici.
 
Díky této databázi bude moci Hasičský záchranný sbor ČR účastníky táborů včas varovat např. před příchodem povodně nebo silného větru a velmi to usnadní i případnou evakuaci ohrožených.
 
Projekt by tak měl přispět k větší bezpečnosti dětí a pracovníků na letních táborech a dalších podobných akcí.
 
Na dnes uzavřenou centrální úmluvu naváží realizační dohody, které nyní jednotlivé Hasičské záchranné sbory krajů uzavřou s krajskými hygienickými stanicemi. 
 

Celorepubliková evidence rekreačních akcí by měla být zkušebně spuštěna již v letošním roce 2008, s plnou realizací evidence se počítá v příštím roce 2009.

kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
 E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem